eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyOdszkodowanie za słup energetyczny na działce

Odszkodowanie za słup energetyczny na działce

2009-11-06 12:57

Ze względu na stan infrastruktury energetycznej i stosowane technologie, zakłady energetyczne ponoszą wydatki związane z użytkowaniem gruntów. Ale to i tak kropla w morzu możliwości stojących przed właścicielami nieruchomości, którzy mogą domagać się sporych kwot od zakładów energetycznych.

Przeczytaj także: Nieruchomości rolne a prawo pierwokupu

Wielu świadomych i zaradnych właścicieli uregulowało swoje stosunki z zakładami energetycznymi, które posadowiły na ich nieruchomościach swoje urządzenia, domagając się wnoszenia z tego tytułu stosownych opłat.

Wykorzystywanie technologii naziemnej, niezależnie od rodzaju instalacji do przesyłu prądu, powoduje obniżenie wartości działek na których postawione są słupy energetyczne lub ograniczają użyteczność takich gruntów. Są oczywiście ograniczenia technologiczne, które wymuszają budowę sieci naziemnych, jednak częstokroć to zakłady budujące infrastrukturę energetyczną wybierają, z wygody, z powodu wykorzystywanych technologii budowlanych, z kalkulacji ekonomicznej, ten sposób rozbudowy swojej sieci. W konsekwencji zamiast zakopać, przynajmniej część sieci przesyłowych, zakłady energetyczne wolą kroić pola sieciami naziemnymi.

Dodatkowym problemem jest ogromna liczba słupów, czy instalacji, które zbudowane zostały w poprzednim reżimie prawnym, w którym właściciel ziemi pytany był o zgodę lub o warunki sporadycznie. W konsekwencji obecnie mamy wiele słupów stojących nieodpłatne na polach rolników, którzy nie mają nawet świadomości, że ich ziemia jest wykorzystywana przez zakład energetyczny i to nieodpłatnie, a należą się im za to pieniądze.

A przecież sprawa nie tylko prawnie, ale i logicznie jest zupełnie oczywista co do zasady, skoro zakłady energetyczne kupują pasy ziemi dla własnych inwestycji pod instalacje o szczególnym charakterze, to dlaczego nie mieliby wykupić (o ile to możliwe i o ile to ma sens) ziemi od rolników lub płacić stosowną rentę za korzystanie z ziemi.

Inną kwestią jest też rekompensata za szkodę polegającą na obniżeniu wartości gruntu w wyniku posadowienia na nim urządzeń energetycznych. Działka wolna od wad ma wyższą wartość od tejże samej ze słupem energetycznym lub linią wysokiego napięcia przebiegającą nad nią.

Wzrost świadomości społecznej, transakcje przenoszące własność nieruchomości powodują, że Ci którzy tego się domagają coraz częściej otrzymują stosowne rekompensaty.

W celu realizacji swoich praw najlepiej zwrócić się do zakładu energetycznego, który korzysta z naszych gruntów ze stosownym wnioskiem lub do prawnika, który posiada stosowną wiedzę o możliwości uzyskania tego co nam się należy.

Autor: Magdalena i Tomasz Horoszkiewicz

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: