eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyE-księgi wieczyste

E-księgi wieczyste

2010-02-26 10:19

Od kwietnia 2010 r. jedno "kliknięcie" myszką ma umożliwić zainteresowanemu wgląd do księgi wieczystej bez konieczności składania wniosku o jej odpis i kilkutygodniowego oczekiwania na wpis. Takie były założenia systemu elektronicznej księgi wieczystej. Początkowo czas wdrażania systemu planowano zakończyć w lutym bieżącego roku. Niestety - teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką, a termin "ostateczny" zakończenia informatyzacji systemu e-ksiąg jest wciąż przekładany.

Przeczytaj także: Zmarły w księdze wieczystej: zakup mieszkania bezpieczny?

E-księga miała rozpocząć funkjonowanie już w lutym tego roku – nadal jednak trwają prace nad ukończeniem informatyzacji systemu a czas oczekiwania na wpis w tradycyjnej (papierowej) księdze pozostawia wiele do życzenia. Przykładowo w wydziale ksiąg wieczystych krakowskiego Sądu Rejonowego w Krakowie na założenie księgi czeka się sześć miesięcy, w Warszawie – osiem. Najgorzej jest w Sądzie Rejonowym w Zwoleniu, gdzie czas oczekiwania wydłuża się nawet do 12 miesięcy.

Taki stan rzeczy jest niekorzystny przede wszystkim dla osób, które na zakup wymarzonego mieszaknia zaciągnęły kredyt hipoteczny. Banki bowiem - chcąc umocnić swoją pozycję wierzyciela, którego prawo nie zostało jeszcze potwierdzone stosownym zapisem w księdze – pobierają od kredytobiorców wysokie prowizje (do 2 % ogólnej kwoty kredytu) - konsekwentnie doliczając ją do miesięcznej raty hipotecznej aż do chwili skutecznego wpisu prawa własności w księdze wieczystej. Tym samym, każdy dzień oczekiwania na wpis podraża kwotę długu hipotecznego o ową prowizję i godzi bezpośrednio w portfel kredytobiorcy.

Dodatkowo – w czasie prac nad systemem ujawniło się realne niebezpieczeństwo "przecieku" danych objętych księgą w niepowołane ręce. Otóż, możliwość zaznajomienia się z treścią e- księgi nie będzie obwarowana warunkiem dysponowania bezpiecznym "kontem poufnym", które dopiero po wprowadzeniu osobistego hasła otwierałoby dostęp do danych objętych księgą, W założeniu planowanej informatyzacji ksiąg - każdy obywatel łatwo i szybko miał uzyskać możność wglądu do treści wpisu, logując się do systemu jedynie poprzez wprowadzenie numeru interesujacej go księgi.

System - jak dotychczas - jest ciągle w fazie wdrażania. Toteż na zamierzone efekty i skutki reformy przyjdzie nam jeszcze długo czekać, a czas pokaże, czy założenia ustawodawcy, co do usprawnienia i wzmocnienia bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami dadzą zaplanowane rezulaty.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: