eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyZakup działki budowlanej: na co zwrócić uwagę?

Zakup działki budowlanej: na co zwrócić uwagę?

2010-03-14 00:55

Podjęliśmy decyzję o budowie wymarzonego domu. Jest to zapewne jedna z najpoważniejszych decyzji życiowych. Wiąże to się też niemal zawsze z zdecydowanie większymi kosztami niż zakup mieszkania. Dotyczy to zarówno kosztów nabycia jak i kosztów bieżących podczas późniejszego życia na naszym wymarzonym skrawku świata.

Przeczytaj także: Kupno działki a służebność przesyłu

Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani oraz jesteśmy w stanie zaakceptować wszystkie minusy życia w domu za miastem kosztem wygodnego mieszkania, ierwsze czego powinniśmy poszukać to nie projektu domu, ale właśnie działki. Jest to absolutnym numerem jeden w łańcuchu decyzji całego procesu powstawania domu.

Zakładamy oczywiście, że nabywamy działkę nie w celach spekulacyjnych, lecz po to by wybudować na niej dom i w nim zamieszkać na wiele lat. Przeanalizujemy najpopularniejszy trend na rynku budowy domów, czyli domy w okolicach największych miast RP. Wynika to z jasnej tendencji na rynku domów, której ulega dużo klientów dla których marzeniem jest dom, a miasto jest prawie wyłącznie miejscem pracy.

Lokalizacja


Wybór działki będzie determinować absolutnie wszystkie inne czynniki związane z domem. Nie jest wielką filozofią zawyrokować, iż im bliżej miasta tym drożej. Jednak cena to jedno, a usytuowanie, rodzaj terenu i inne uwarunkowania to drugie. Zacznijmy od ceny. Daje się zauważyć sytuacja kiedy leżące niedaleko od siebie działki o podobnej charakterystyce różnią się wyraźnie ceną (5-15%) tylko dlatego że jedna z nich leży jeszcze w obrębie granicy miasta. Jeśli więc nie zależy nam by w dowodzie osobistym dumnie widniała Warszawa, Kraków bądź np. Poznań poszukajmy działki ulokowanej tuż za granicami administracyjnymi miasta. W efekcie nasza działka będzie znajdować się w tej samej okolicy, ale możemy za nią wyraźnie mniej zapłacić.

O czym należy pamiętać:
  • Droga dojazdowa: czy jest asfaltowa? Czy w stanie tzw. utwardzonym (żwir) czy jest po prostu polna drogą. Jak wygląda sytuacja zimą (odśnieżanie) i przy roztopach (błoto)
  • Najbliższe sąsiedztwo – czy nie ma w pobliżu zakładów o dużej i męczącej emisji akustycznej (tartak, cegielnia, fabryka, warsztat samochodowy etc., lotniska etc.) bądź dymiącej (zakłady cegielniane, lakiernie, fabryki farb i innych barwników).
  • Dalsze sąsiedztwo – fabryki słodyczy, browary, huty etc – jeśli wiatr będzie leciał w naszym kierunku szybko rozboli nas głowa.
  • Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) dla danego terenu. Musimy mieć jasność jaką przyszłość gmina widzi dla najbliższej okolicy – czy przypadkiem nie powstanie obok nas centrum handlowe, tereny przemysłowe, bądź obwodnica miasta.
  • Jest to dodatkowo ważne bowiem MPZP określa czy będziemy mogli postawić dom na wybranej przez nas wstępnie działce. W tym też celu powinniśmy się udać do gminy, gdzie takowy plan powinno się nam na życzenie przedłożyć. Jeśli w danej gminie nie ma planu ani jego wstępnego zarysu jakim jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, musimy wystąpić o tzw. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Innymi słowy musimy poprosić by gmina „na życzenie” powiedziała nam co na wskazanej działce możemy wybudować.
  • Dostępna infrastruktura – czy wydostaniemy się z domu bez samochodu? Dostęp do przedszkola i szkoły, bankomatu, sklepu spożywczego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: