eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyIle kosztuje wymiana dachu z eternitu?

Ile kosztuje wymiana dachu z eternitu?

2010-05-17 11:04

Ile kosztuje wymiana dachu z eternitu?

Dom z dachem z eternitu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kupując dom kryty eternitem należy liczyć się z koniecznością jego usunięcia. Wymiana dachu to koszt przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych. Trzeba jej dokonać do końca 2032 roku. Problem może dotyczyć nawet połowy stojących budynków mieszkalnych. Właściciele domów mogą liczyć na programy wsparcia - podaje Home Broker.

Przeczytaj także: Zabezpieczenie dachu przed zimą

Home Broker informuje, iż osoby, które kupują mieszkanie lub dom wybudowany przed październikiem 1997 roku (wtedy wprowadzono zakaz produkcji i obrotu wyrobami zawierającymi azbest) powinny sprawdzić, czy nie jest on przypadkiem pokryty szkodliwym eternitem. Materiały zawierające azbest były powszechnie stosowane w budownictwie od początku lat 70. ze względu na niską cenę oraz wagę, a także dużą trwałość. Z szacunków Home Broker wynika, że problem może dotyczyć nawet połowy stojących budynków mieszkaniowych.

fot. mat. prasowe

Dom z dachem z eternitu

Dom z dachem z eternitu

Zawarte w eternicie włókna azbestowe, są bardzo szkodliwe i powodują wiele chorób układu oddechowego. Bezpośrednim zagrożeniem są uszkodzone elementy zawierające azbest, ponieważ w tym przypadku ułatwione jest uwalniane włókien tego niebezpiecznego minerału. Teoretycznie eternit, którego faktura nie została naruszona, nie jest groźny. Warto jednak podkreślić, że wraz z wiekiem wytrzymałość tych elementów maleje i narażone są w coraz większym stopniu na uszkodzenia. Eternit może znajdować się nie tylko na dachu, ale też być częścią elewacji bądź kanałów zsypowych w wysokich budynkach. Informacji na temat tego czy w budynku, w którym chcemy kupić mieszkanie stosowano eternit można szukać zarówno w spółdzielni lub u zarządcy, jak i w gminie.

Musisz usunąć azbest do końca 2032 roku

fot. mat. prasowe

Dom z dachem z eternitu

Dom z dachem z eternitu

Właściciel nieruchomości, na której znajduje się azbest, odpowiedzialny jest za jego utylizację. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2003 roku wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte do końca 2032 roku. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Gospodarki, waga wszystkich odpadów azbestowych w Polsce szacowana jest na 14,5 mln ton. Ponad jedna trzecia tego materiału znajduje się na terenie województwa mazowieckiego i lubelskiego. Można przyjąć, że usunięcie azbestowego problemu z kraju pochłonie 40 – 60 mld zł, czyli piątą część dochodów budżetu państwa w 2010 roku.

W konkretnym przypadku natomiast całkowity koszt pozbycia się metra kwadratowego pokrycia dachowego z eternitu (od demontażu po składowanie) zawierać powinien się w widełkach od 20 do 80 zł. Wszystko uzależnione jest od stopnia skomplikowania konstrukcji dachu, lokalnych kosztów robocizny i odległości do najbliższego składowiska odpadów zawierających azbest.

Dofinansowanie do 100% kosztów w Wyszkowie

Home Broker podaje, iż koszty pozbycia się eternitu mogą zostać zrefinansowane w ramach gminnych programów dofinansowania. O tym czy gmina prowadzi program utylizacji azbestu można dowiedzieć się w wydziale ochrony środowiska. Obecnie samorządy najczęściej korzystają z pieniędzy Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Właśnie z takim rozwiązaniem spotkają się mieszkańcy Wyszkowa, gdzie dofinansowanie może sięgnąć 100% kosztów zdjęcia, transportu i składowania azbestu. Warto tu podkreślić, że poszczególne gminy organizują swoje programy na różnych zasadach. Należy więc skontaktować się z odpowiednim wydziałem ochrony środowiska, aby spytać o formalności jakich należy dopełnić, aby otrzymać dofinansowanie.

Bez wątpienia jednak każda gmina wymagać będzie podpisania umowy na wykonanie prac ze specjalistyczną firmą. Konieczne jest bowiem aby przedsiębiorca, wynajęty do wykonania robót, posiadał pozwolenie wydane przez właściwego starostę lub prezydenta miasta. Następnie na minimum 30 dni przed rozpoczęciem robót należy zgłosić w starostwie chęć rozbiórki dachu. Jeśli starostwo w ciągu 30 dni od zgłoszenia nie wyrazi sprzeciwu, można przystąpić do robót rozbiórkowych. Zdemontowany azbest musi trafić na specjalistyczne składowisko, skąd właściciel otrzyma poświadczenie na karcie przekazania odpadów.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: