Zakup domu: jak wybrać odpowiedni?
2010-06-19 00:20
Przeczytaj także: Bezpieczny zakup domu
Często potencjalni nabywcy szukający domów o konkretnych parametrach w określonej okolicy, ostatecznie decydują się na zakup nieruchomości diametralnie różniącej się od ich pierwotnych założeń. Dzieje się tak, ponieważ rzeczywistość po prostu weryfikuje oczekiwania. Warto rozważyć różne możliwości, nawet te, które wydają nam się w pierwszej chwili nie do przyjęcia. Przede wszystkim jednak należy zastanowić się czego tak naprawdę szukamy.Zastanów się jak duży dom jest Ci potrzebny
Jednym z najczęstszych błędów nabywców jest zakup lub budowa domu zbyt dużego. Kupując dom często wychodzimy z założenia, że skoro dotychczas mieszkaliśmy w niewielkim mieszkaniu, teraz koniecznie musimy wybudować rezydencję. Natomiast jeśli mamy dzieci, budujemy dom zarówno dla siebie jak i dla nich. W pierwszym przypadku mamy wysokie koszty utrzymania nieruchomości oraz mnóstwo pracy w domu, w drugim często zostajemy sami, ponieważ dzieci wybierają inne miejsce zamieszkania. Trzeba również pamiętać, że duży dom trudniej sprzedać. Na wtórnym rynku nieruchomości jest wiele dużych domów i rezydencji, które z trudem znajdują nabywców.
Dom na dekadę czy na całe życie?
Podczas gdy w krajach wysokorozwiniętych domy zmieniają właścicieli co kilka czy kilkanaście lat, w Polsce dom kupujemy na całe życie. Tymczasem zmieniające się warunki życia zmuszają nas do coraz większej mobilności. Rozważmy zatem zakup domu, który spełni nasze oczekiwania w perspektywie najbliższej dekady. Pamiętajmy, że wartość naszej nieruchomości będzie się zwiększać, a jednocześnie więcej pieniędzy pozostanie w naszych kieszeniach.
Nowy czy do remontu?
Oba rozwiązania mają swoje plusy. Niewątpliwie największą zaletą nowego domu jest to, że teoretycznie, niczego nie musimy w nim naprawiać i remontować. Nowy dom łatwiej będzie nam sprzedać w przyszłości. Z kolei domy do remontu są stosunkowo tanie. Na przykład w Krakowie znajdziemy domy do remontu o powierzchni około 100 m2 w cenie dwu lub trzypokojowego mieszkania. Często takie nieruchomości znajdują się w bardzo dobrej lokalizacji z rozwiniętą infrastrukturą lokalną. Korzystając z pomocy architekta wnętrz, możemy zamieszkać w domu niemal idealnym. Pamiętajmy także, iż prace remontowe możemy rozłożyć w czasie, co ułatwi nam finansowanie inwestycji.
Dom, źródło kosztów czy źródło zysku?
Kupując dom rzadko zastanawiamy się czy będziemy mogli czerpać z niego zyski. Tymczasem okazuje się, że dom może generować dochody i to nie tylko w sytuacji gdy wynajmujemy go w całości. Wymaga to jednak pragmatycznego spojrzenia na naszą nieruchomość. Dom nie musi być wyłącznie symbolem naszego statusu, może również pomnażać nasze dochody. Rozważmy zakup domu dwurodzinnego z możliwością wynajmowania jego części. Rozwiązanie pozornie uciążliwe może uwolnić nas nawet całkowicie od kosztów kredytu. Jeśli nie chcemy decydować się na dom dwurodzinny, może warto wynająć garaż lub choćby jeden pokój. Oczywiście, że nie zawsze takie rozwiązania są możliwe. Jednak kupując dom, zastanówmy się nad różnymi możliwościami jego wykorzystania. W perspektywie kilku lat, zyski z takiego przedsięwzięcia mogą okazać się dla nas zbawienne.
oprac. : eGospodarka.pl