Budowa domu: jak rozplanować prace?
2010-07-22 10:26
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Budowa domu: od czego zacząć?
fot. mat. prasowe
Jeżeli planujesz budowę domu, już teraz zastanów się nad wyborem projektu. To naprawdę ważne. Jeżeli nie zrobimy tego teraz, na pewno nie rozpoczniemy budowy na wiosnę, a wtedy należałoby to zrobić. Znajdź firmę, która stworzy projekt dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Naniesiesz wszelkie poprawki i będziesz pewien, że za chwilę rozpoczniesz budowę domu marzeń. Należy pamiętać, że projekt dobieramy do działki. Mimo, iż w obowiązujących obecnie przepisach nie ma konkretnej normy określającej minimalną powierzchnię działki budowlanej, to możemy natrafić na utrudnienia. Ograniczenia odnośnie możliwości zagospodarowania działki mogą wynikać z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także innych aktów prawnych.
"Ustalenie warunków zabudowy oraz zasad zagospodarowania terenu określają normy. Mam na myśli nie tylko ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Musimy znać prawo budowlane, ustawę o ochronie przyrody, prawo wodne, czy ochrony środowiska. To jednak nie koniec. Zasady przy budowie domu narzuca także ustawa o drogach publicznych oraz ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Dochodzą do tego także przepisy szczegółowe, np. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. To np. kwestia odległości ścian, tarasów, czy balkonów od granic geodezyjnych działki, która może rzutować na powierzchnię zabudowy" – mówi Michal Jalovecký, prezes ES Polska.
Lato i wakacje to czas idealny na skupienie się nad projektem. Chcąc rozpocząć budowę wiosną, nie można dłużej z tym zwlekać. To moment najważniejszy. Budując dom nie powinniśmy iść na kompromisy. To życiowa decyzja, którą należy dobrze przemyśleć. Dom buduje się na lata, czasem i dla pokoleń, musi więc spełniać wszelkie nasze wymagania i zaspokajać potrzeby.
"To sporo tematów, dość trudnych do ogarnięcia przez laika. Warto więc wspomóc się kompleksowym doradztwem fachowców. ES Polska np. pomaga klientom znaleźć działkę i załatwić wszelkie formalności, zajmuje się kompleksowo projektem" – dodaje Michal Jalovecký.
Jesień
Formalności związane z budową domu to długi i żmudny proces. Zajmuje przeważnie pół roku. Po wybraniu i zakupie działki, musimy zdobyć dla niej wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli Gmina nie posiada takowego planu, wówczas należy złożyć wniosek do Wydziału Architektury Urzędu Gminy o wydanie warunków zabudowy terenu. Należy mieć tu już zakupiony projekt domu. Po dokonaniu wyboru projektu domu i wykonaniu projektu budowlanego należy zwrócić się do geodety. Jego zadanie to sporządzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej dla działki budowlanej. Będzie to mapa w skali 1:500, przeznaczona do celów projektowych. Z samym projektem wybieramy się do architekta po zaadaptowanie projektu do działki na mapie sytuacyjno-wysokościowej. Musi on również dostosować projekt architektoniczno-budowlany do warunków Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo Warunków Zabudowy Terenu, do warunków na danym terenie. Dostosuje on także fundamenty budynku do warunków gruntowo-wodnych. W tym momencie potrzebne będą badania geologiczne. Następnie zaprojektuje trasy przyłączenia mediów oraz wjazd na działkę.
"Na tym etapie architekt może także wprowadzić wszelkie zmiany do zakupionego projektu. Wtedy właśnie należy także uzgodnić projekt zagospodarowania działki z zakładem energetycznym, gazowniczym oraz wodociągowo-kanalizacyjnym" - dodaje Michal Jalovecký.
oprac. : eGospodarka.pl