eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyKolektory słoneczne: fakty i mity

Kolektory słoneczne: fakty i mity

2010-08-16 00:06

Kolektory słoneczne: fakty i mity

Stopień wykorzystania energii słonecznej w Polsce w poszczególnych miesiącach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Co czwarta osoba deklarująca chęć zainstalowania kolektorów słonecznych przyznaje, że nie posiada wystarczającej wiedzy na ich temat. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad instalacją solarów, ale nie wiesz czy to rozwiązanie będzie dla Ciebie opłacalne, dowiedz się, jakie są korzyści wynikające z ich wykorzystania. O faktach i mitach związanych z instalacją kolektorów słonecznych, opowiadają eksperci programu "Gaspol kibicuje klimatowi" realizowanego pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.

Przeczytaj także: Kolektory słoneczne a opłaty za ciepłą wodę

fot. mat. prasowe

Stopień wykorzystania energii słonecznej w Polsce w poszczególnych miesiącach

Stopień wykorzystania energii słonecznej w Polsce w poszczególnych miesiącach

Jak wynika z badania „Ocena i perspektywy rozwoju źródeł energii w polskich gminach do 2020 roku” przeprowadzonego przez TNS OBOP, co dziesiąta osoba obawia się, że montaż kolektorów słonecznych oznacza zbyt dużą ingerencję w architekturę domu . Jak skomplikowane jest to przedsięwzięcie zależy w dużej mierze od wybranego miejsca montażu.

Najczęściej jest to instalacja pod kątem zapewniającym największy pobór ciepła słonecznego na południowej stronie dachu budynku. Jednak możliwe jest również montowanie na ścianach budynków, a także na gruncie – wówczas kolektory nie powinny bezpośrednio stykać się z podłożem. Z reguły podstawowy zestaw montażowy ze stelażem dołączany jest do kolektorów i w przypadku istniejącego już domu jego zainstalowanie oznacza wywiercenie kilku otworów na dachu, które nie powodują jednak uszkodzeń dachówki. Co ważne, nie są potrzebne żadne specjalne pozwolenia, aby zamontować kolektory, czego obawia się część Polaków (16%) .

fot. mat. prasowe

Kolektor słoneczny na dachu budynku

Kolektor słoneczny na dachu budynku

„Bariery architektoniczne oraz administracyjno-prawne, o których często myślimy przed podjęciem decyzji o zakupie kolektorów w rzeczywistości nie stanowią dużego problemu. Nie trzeba starać się o pozwolenia na instalację kolektorów, nie ma żadnych dodatkowych formalności z tym związanych. Oczywiście wymaga to ingerencji w architekturę istniejącego budynku lub wykonania fundamentu naziemnego, jednak nie są to działania na tyle skomplikowane, by znacznie wpłynęły na pogorszenie wyglądu naszego domu lub ogrodu”, uważa Kamil Dolata, ekspert programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Kolektory skuteczne nie tylko latem

fot. mat. prasowe

Kolektor słoneczny na dachu budynku

Kolektor słoneczny na dachu budynku



Kolektory słoneczne najefektywniej działają latem, kiedy mamy najwięcej słonecznych dni. Wówczas mogą one zapewnić zapotrzebowanie na ciepłą wodę nawet w 100%. Ponieważ o ich skuteczności decyduje natężenie promieniowania słonecznego, a w minimalnym stopniu temperatura powietrza, nawet w czasie mroźnej, ale słonecznej zimy z powodzeniem możemy za ich pomocą wspomagać ogrzewanie ciepłej wody w naszym domu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: