eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościLofty - moda czy opłacalna inwestycja?

Lofty - moda czy opłacalna inwestycja?

2010-09-20 09:38

Odkąd w Polsce pojawiła się moda na lofty do opuszczonych fabryk, składów i spichlerzy wraca życie. Mieszkania w halach i magazynach inspirują ludzi, szukających awangardowych rozwiązań architektonicznych i znacznych przestrzeni. Lofty wymyślono w Ameryce. W latach 50. pierwsi indywidualiści zasiedlili opuszczone fabryki, znajdując w nich przestrzeń i niekosztowny dach nad głową. Z czasem industrialnym otoczeniem zafascynowali się krezusi - dzisiejsze lofty w nowojorskiej dzielnicy Soho to jedne z najdroższych i najbardziej snobistycznych nieruchomości w mieście. Teraz moda na nie rozkwitła w Polsce. Ekskluzywnymi mieszkaniami stają się dawne hale produkcyjne, stare zajezdnie tramwajowe, młyny, przędzalnie czy wieże ciśnień.

Przeczytaj także: Pożyteczna moda na lofty

Mieszkania czy biura w budynkach poprzemysłowych zaczęły być pożądane na rynku. Lofty to nic innego jak właśnie dawne budynki fabryk, magazynów, młynów, warsztatów adaptowane na nowe funkcje. Poddasze czy strych do remontu, umiejscowione w ciekawej okolicy to obecnie jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji. Przekształcenie, zdawałoby się rupieciarni i zaadaptowanie dawnych pomieszczeń poprzemysłowych w wielkopowierzchniowe mieszkania o wysokim standardzie to marzenie niejednego inwestora. Moda na lofty trwa w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych od kilkudziesięciu lat, do Polski trend ten dotarł stosunkowo niedawno. W czym tkwi sukces loftów? Czy w Polsce jest to opłacalna inwestycja, czy raczej moda, która szybko przeminie?

Pierwszy polski i niewątpliwie najbardziej znany loft urządzono w 2002 r. na terenie Zakładów Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały" w Bytomiu. W starej lampiarni - gdzie kiedyś regenerowano i wydawano górnikom lampy - jest słynny Bolko Loft, budynek o powierzchni 200 m2, który wznosi się osiem metrów nad ziemią i spoczywa na potężnych żelbetowych słupach. Pierwsza cena mieszkań wynosiła wtedy 1 800 złotych za metr kwadratowy. Obecnie ceny sięgają ponad dwudziestu tysięcy za metr. To efekt nie tylko zmiany sytuacji na rynku nieruchomości, ale też mody na lofty. Koszt modernizacji i adaptacji wyniósł 120 tysięcy złotych (2002-2003 rok). W konkursie Polska. Ikony architektury Bolko-Loft został wybrany jako jeden z dwudziestu najciekawszych realizacji w Polsce po 1989 roku.

Jednak można powiedzieć, że przełom w biznesie na lofty nastąpił wraz z pomysłem firmy Opal Property Developments, która w Łodzi urządziła mieszkania w XIX - wiecznej fabryce Karola Scheiblera i zamieniła wiekową przędzalnię w apartamentowiec. Ta inwestycja na tyle pobudziła inwencję twórczą inwestorów i deweloperów, że kolejne projekty przebudowy fabrycznych budynków na mieszkania, zaczęły się pojawiać w coraz to innych częściach naszego kraju. Mieszkania w starej, ceglanej fabryce Scheiblera cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, iż deweloper sprzedał 400 apartamentów w ciągu tygodnia, a angielski fundusz inwestycyjny jednego tylko dnia wykupił ponad 100 loftów. Ta jedna z najgłośniejszych inwestycji przyniosła deweloperowi spory zysk, bowiem początkowo mieszkania sprzedawano w cenie 3,6-3,8 tys. zł brutto za m2, później ceny podskoczyły do 8-9 tys. zł
Przeczytaj także: Lofty "U Scheiblera" w Łodzi Lofty "U Scheiblera" w Łodzi

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: