Jakie ogrzewanie domu wybrać?
2010-09-29 11:53
Przeczytaj także: Tanie ogrzewanie kominkowe
Od tego na jaki rodzaj się zdecydujemy, zależy wysokość naszych rachunków za ogrzewanie, a także - co najważniejsze - prawidłowe ogrzanie całego domu. Pod uwagę należy brać to jak duży jest dom, w jakiej technologii został zbudowany i jak go ocieplono - grubość izolacji ścian, podłóg oraz dachu.Ogrzewanie miejskie
To zdecydowanie najprostsza opcja. Chociaż elektrociepłownia kojarzy się głównie z ogrzewaniem mieszkań w blokach, to może także dostarczać ciepło do domów jednorodzinnych. Skorzystanie z usług elektrociepłowni oznacza wygodę, ponieważ nie wymaga doglądania urządzeń grzewczych, usuwania popiołu, itp.
„Jeśli posiadamy zamontowany ciepłomierz to będziemy płacić za ciepło, które faktycznie zużyjemy. Dodatkowe zalety to dostępność przez cały rok i bezpieczeństwo instalacji. Takie rozwiązanie opłaca się, kiedy dom znajduje się blisko sieci ciepłowniczej, ponieważ w innym wypadku koszty inwestycyjne mogą być bardzo wysokie”, mówi Marcin Stefański, menedżer projektu, ES Polska. „Dlatego też zazwyczaj ten rodzaj ogrzewania dostępny i wybierany jest przez mieszkańców miast, natomiast w budownictwie podmiejskim rzadko się go stosuje”, dodaje Marcin Stefański.
Ogrzewanie elektryczne
Ogrzewanie elektryczne to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie prostą instalację, brak spalin czy ryzyka wybuchu, a także niewielką cenę urządzeń. Niestety też dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na wysoki koszt eksploatacji, albo muszą ze względu na brak możliwości doprowadzenia do domu gazu ziemnego z sieci miejskiej. To także pomysł na uzupełnienie ogrzewania kominkowego, kotła na paliwa stałe czy pompę ciepła lub system awaryjny. Koszty może rekompensować to, że ogrzewanie elektryczne najlepiej reaguje na zmienne zapotrzebowanie na ciepło oraz potrzeby użytkowników. Dzięki temu zyskujemy możliwość zbliżenia się do ideału jakim niewątpliwie jest takie używanie energii, aby nie zmarnowała się ani jedna kilowatogodzina.
„Ogromną zaletą tego rodzaju ogrzewania jest jego prosta obsługa, czyli sterowanie. Instalację grzewczą wyposaża się w termostat, który pozwala utrzymać w pomieszczeniach zaprogramowaną temperaturę, w określonym czasie. Pozwala to na znaczne oszczędności w zużywanej energii, potrzebnej do ogrzewania domu”, komentuje Marcin Stefański.
Ogrzewanie gazowe
W tym wypadku decydujemy się albo na gaz ziemny albo na gaz płynny. Można by powiedzieć, że gaz ziemny ma jedynie zalety. Oczywiście jeśli nie bierzemy pod uwagę ograniczonego dostępu do sieci, którą jest przesyłany do odbiorców, a także dość wysokiego kosztu przyłączenia się do niej. „Wybudowanie przyłącza to czasem koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych”, mówi Marcin Stefański. Nie podlega jednak dyskusji, że pomimo problemów z dostępem, czy kosztami przyłącza, jest on zdecydowanie tańszy od oleju opałowego, gazu płynnego, a co najważniejsze uniwersalny. Można zasilać nim także kuchenki gazowe.
„Dodatkowym plusem tego rodzaju ogrzewania jest to, że podczas spalania gazu nie powstają sadza ani popiół. Do tego wspomnieć należy, że spaliny są dość czyste, a ilość emitowanego dwutlenku węgla jest niewielka”, mówi Marcin Stefański. Należy wiedzieć, że kotły spalające gaz ziemny mają automatyczne sterowanie i są właściwie bezobsługowe. "Nie wolno jedynie zapominać o konieczności corocznego przeglądu. Polega on głównie na oczyszczeniu jego podzespołów", ostrzega Marcin Stefański.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl