eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyJakie ogrzewanie domu wybrać?

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

2010-09-29 11:53

Przeczytaj także: Tanie ogrzewanie kominkowe


Gaz płynny używany jest w kotłach grzewczych, niemalże identycznych jak te do gazu ziemnego. „Dodam, że za niewysoką opłatą kocioł można przerobić, w celu zasilania go innym rodzajem gazu”, komentuje Marcin Stefański. W przypadku tego rozwiązania spala się propan techniczny lub propan-butan. Są to gazy w ciekłej postaci, które należy przechowywać w zbiorniku. Z tym że, propan techniczny może być umiejscowiony na działce lub w podziemiu, natomiast propan-butan koniecznie w podziemiu. Warunkuje to wyższa temperatura parowania. „W tym przypadku czeka nas budowa instalacji zbiornikowej i przyłącza, którym gaz popłynie do domu. I tu należy liczyć się ze sporymi kosztami, rzędu kilku tysięcy złotych”, dodaje Marcin Stefański. Utrudnieniem może być także konieczność napełniania zbiorników mniej więcej dwa razy do roku. Jednak dzięki temu możemy kontrolować wydatki. Za dostarczoną ilość gazu płacimy bowiem z góry.

Ogrzewanie kominkowe

Kominek to element dekoracyjny w domu, gwarancja niesamowitego klimatu wnętrza, ale też źródło taniego ciepła. Jest on ważnym elementem systemu grzewczego w wielu istniejących, a także nowo powstających domach. Przyglądając się cenom paliw, można stwierdzić, że dziś ogrzewanie drewnem jest prawie o połowę tańsze od ogrzewania gazem ziemnym. A ten jest dużo tańszy od oleju opałowego czy gazu płynnego. Tradycyjny kominek, czyli taki z otwartym paleniskiem, niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem. Większość ciepła, ulatuje bowiem przez komin.

Jeśli kominek ma służyć ogrzaniu domu, musi być zamknięty szklanymi drzwiczkami. Istnieją dwa rozwiązania, kiedy decydujemy się na ogrzewanie kominkowe. „Do wyboru mamy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) oraz tzw. płaszcz wodny, który współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania. Decydując się na drugie rozwiązanie, musimy wiedzieć, że jest zdecydowanie droższe. W zamian jednak otrzymujemy możliwość ogrzania nie tylko pomieszczeń, ale i wody”, mówi Marcin Stefański. Kominek z płaszczem wodnym, to nie sam wkład, a skomplikowana instalacja, która wymaga wielu regulacji oraz zabezpieczeń. Może wykonać ją jedynie wykwalifikowany specjalista, stosując się do wielu norm i przepisów. Od tego jak zostanie wykonana, zależy nie tylko ciepło w naszym domu, ale i nasze bezpieczeństwo.

Ogrzewanie pompą ciepła

To temat wciąż nieznany i mający zarówno tylu sympatyków, co i przeciwników. Niewątpliwie nieodkryty i bardzo ciekawy, dlatego warto wspomnieć o tego rodzaju ogrzewaniu. Powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, że pompa ciepła, do ogrzania pomieszczeń zużywa ciepło pobrane z otoczenia. Z reguły z powietrza, wody, gruntu. Później przenosi je do instalacji grzewczej i rozdystrybuuje po domu. To rodzaj energii, za którą nie trzeba płacić. Nie działa ona na żadne paliwo, nie wytwarza spalin. „Wydawać by się mogło, że w tym przypadku mamy same plusy. Gdyby tak było, wszyscy przeszliby na ten rodzaj ogrzewania. A jednak nie przechodzą. Spowodowane jest to niewątpliwie wciąż bardzo wysokim kosztem zakupu samego urządzenia oraz koniecznością użycia energii elektrycznej do transportu pobranej energii z otoczenia, po instalacji rozprowadzonej w naszym domu”, komentuje Marcin Stefański.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: