eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyJakie ogrzewanie domu wybrać?

Jakie ogrzewanie domu wybrać?

2010-09-29 11:53

Przeczytaj także: Tanie ogrzewanie kominkowe


Ogrzewanie kotłem na paliwo stałe

Wybierając takie rozwiązanie musimy wybrać pomiędzy kilkoma rodzajami opału, dostępnymi na rynku:
  • Węgiel kamienny cechuje się wysoką wartością opałową, a do tego jest w Polsce niesłychanie łatwo dostępny. Wykorzystuje się więc go na szeroką skalę do celów grzewczych.
  • Drewno opałowe to rozwiązanie zdecydowanie bardziej Eko niż węgiel, ale trudniejsze do pozyskania. Na jego wartość opałową wpływa jego sposób przechowywania. Poza tym ważny jest rodzaj drzewa. Iglaste czy liściaste, wymagają zupełnie innych kotłów.
  • Biomasą nazywa się pozostawione na powierzchni chwasty, pozostałości po żniwach, czy zielony nawóz. Można je spalać w sposób ekologicznie bezpieczny. Mówimy tu o brykietach, peletach, granulkach, a także pyle drzewnym. Brykiety i pelety nie brudzą. Zostają spalone właściwie w całości. Z kolei powstały popiół, można wykorzystać jako nawóz. Mają one zdecydowanie wyższą wartość opalową, niż drewno nieprzetworzone.
  • Słoma niestety w naszym kraju zużywa się jedynie 60% z możliwych do spalenia. Reszta pozostaje na polach. W tym przypadku mówimy o mniejszej wartości opałowej od węgla.
  • Ekogroszek i miał to w tej chwili najpopularniejsze w Polsce alternatywy do ogrzewania gazowego. Ekogroszek to rozwiązanie droższe niż miał, ale nie więcej niż 5%. Do tego jego atutem jest to, że jest bardzo czysty, jego składowanie oraz załadunek, są zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze niż w przypadku pyłu. Mówimy tu o ekogroszku, który jest poporcjowany na worki. Miał z kolei intensywnie się pyli. „Musimy jednak pamiętać, że załadowanie go do pieca będzie kosztować nas sporo wysiłku”, dodaje Marcin Stefański.

Ogrzewanie podłogowe

Możemy je podzielić na podłogowe elektryczne oraz podłogowe wodne. Pierwsze stosuje się głównie w kuchniach, łazienkach i holach. Nie należy układać go pod stałą zabudową – brodziki, wanny czy szafki, jak również pod meblami typu łóżka, szafy, kredensy. „Chyba że, mają nóżki wyższe niż 5 cm. Jest to wymóg konieczny do prawidłowego funkcjonowania systemu”, komentuje Marcin Stefański.

Kolektory słoneczne

Mówiąc o ogrzewaniu kolektorami słonecznymi, mówimy jednocześnie o ogrzewaniu korzystającym z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu obniżamy koszty ogrzewania, jak również zmniejszamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Kolektory słoneczne są wykorzystywane do wspierania systemów centralnego ogrzewania i systemów ogrzewania wody. Mamy tu do dyspozycji szereg możliwych rozwiązań i sposobów ich łączenia z systemami grzewczymi. „To czy jest to opłacalne, rzecz jasna zależy od tego, jak duże mamy zużycie wody i to z jakich źródeł energii korzystaliśmy dotychczas, do jej ogrzania”, podsumowuje Marcin Stefański. Wydajność systemu zależy od ilości dni słonecznych w roku, a także ekspozycji paneli na promienie słoneczne. System montowany tylko jako wspomaganie do podstawowego ogrzewania, np. na paliwo stałe.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: