eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyKim jest zarządca nieruchomości?

Kim jest zarządca nieruchomości?

2010-10-12 12:57

Kim jest zarządca nieruchomości?

Na podstawie informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Infrastruktury w Centralnym Rejestrze © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Do zadań zarządcy nieruchomości należy wykonywanie czynności zleconych przez właściciela nieruchomości. Zazwyczaj polega to między innymi na prowadzeniu i nadzorowaniu obsługi nieruchomości, doradzaniu w zakresie zarządzania i prowadzenia działań mających na celu zachowanie i rozwój nieruchomości w stanie niepogorszonym. Zarządcą nieruchomości może być tylko i wyłącznie osoba posiadająca odpowiednią licencję.

Przeczytaj także: Zarządca nieruchomości czy tylko administrator?

Zarządców coraz więcej

W Krakowie w 1999 roku działało tylko 5 zarządców. W 2005 roku licencję posiadały już 953 osoby. Do 6 września 2010 roku liczba zarządców wzrosła do 1273. I stale się powiększa.

fot. mat. prasowe

Na podstawie informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Infrastruktury w Centralnym Rejestrze

Na podstawie informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Infrastruktury w Centralnym Rejestrze Zarządców Nieruchomości. Stan na 06.09.2010







Im większe miasto i bardziej popularne, tym zarządców jest więcej. Więcej jest również inwestycji mieszkaniowych, a to wpływa na zainteresowanie usługą zarządzania. Zgodnie z prawem każda wspólnota mieszkaniowa musi wybrać zarząd lub zarządcę nieruchomości. Wybrana osoba musi posiadać odpowiednią licencję, a firma zatrudniać licencjonowanych zarządców. Wyjątkiem są właściciele nieruchomości, którzy mogą być członkami zarządu pomimo braki licencji. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Bardzo często członkami zarządu zostają osoby, które się zgłoszą, mają sporo czasu wolnego, brakuje im podstawowej wiedzy i doświadczenia żeby pełnić taką funkcję. Nie każdy może trudnić się zarządzaniem nieruchomościami i słusznie. Jest to zajęcie odpowiedzialne. W grę wchodzi dobro i interesy mieszkańców osiedla.

fot. mat. prasowe

Na podstawie informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Infrastruktury w Centralnym Rejestrze

Na podstawie informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Infrastruktury w Centralnym Rejestrze Zarządców Nieruchomości. Stan na 06.09.2010


Kogo wybrać?

Kto lepszy? Zarządca z długoletnim doświadczeniem, czy firma która od niedawna działa na rynku? Wydawać by się mogło, że doświadczenie jest głównym wyznacznikiem naszej decyzji. Nie zawsze trzeba kierować się wiekiem danej firmy i ilością klientów, którymi się opiekuje. Zarządcy nieruchomości, którzy dopiero co wkroczyli na rynek lub mają niewielki staż, prześcigają się w jakości usług oraz w stosowaniu nowoczesnych udogodnień i rozwiązań. Warto więc porównać kilka ofert, zanim zdecydujemy się na konkretną firmę. Najlepiej wybrać nie tylko doświadczoną, ale również taką, która podąża za nowościami, a jej celem jest poprawa i doskonalenie jakości swoich usług.

Najpopularniejsze usługi

Każda firma zarządzająca nieruchomościami oferuje podobne usługi, w mniejszym lub większym stopniu rozszerzone. Warto zapytać o szczegóły np. sposób prowadzenia ewidencji księgowej czy wzór sprawozdania finansowego. Zgodnie z przepisami zarządca może prowadzić księgowość uproszczoną ale warto pamiętać, że pełna księgowość zapewni nam bardziej rzetelną informację o stanie finansów naszej wspólnoty.

Zarządcy zazwyczaj działają na kilku płaszczyznach jednocześnie, by zapewnić kompleksową obsługę nieruchomości. I tak, wybierając zarządcę możemy liczyć na:
  • organizację zebrań wspólnoty,
  • dokonanie formalno-prawnej rejestracji wspólnoty mieszkaniowej,
  • prowadzenie i aktualizację dokumentów (w tym spisu właścicieli i najemców),
  • prowadzenie księgowości,
  • opracowanie uchwał i innych aktów normatywnych wspólnoty, (regulaminów, statutów) ,
  • zapewnienie okresowych przeglądów kominiarskich, gazowych, ogólnobudowlanych nieruchomości,
  • utrzymanie w należytym stanie terenów wokół posesji oraz korytarzy i klatek schodowych,
  • wykonywanie drobnych napraw i konserwacji,
  • zawieranie i negocjowanie umów na realizację zadań inwestycyjnych i remontowych,
  • opłacanie podatków i innych opłat publiczno-prawnych,
  • reprezentowanie wspólnoty mieszkaniowej przed organami administracji państwowej,
  • negocjowanie z dostawcami mediów i usług, którego celem jest osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu kosztów utrzymania nieruchomości,
  • prowadzenie dokumentacji technicznej nieruchomości,
  • działanie według stworzonych wcześniej rocznych planów inwestycyjno-gospodarczych,
  • składanie rocznych sprawozdań z działalności zarządcy oraz składanie rocznych bilansów i rozliczeń finansowych,
  • zapewnienie bezpieczeństwa,
  • ubezpieczenie nieruchomości,
  • kontrola nad usuwaniem awarii i ich skutków.
Oczywiście to tylko niektóre usługi, jakie możemy znaleźć w ofertach zarządców nieruchomości. Tak naprawdę najłatwiej sprawdzić fachowość wybranej przez nas firmy w sytuacjach, kiedy pojawiają się kłopoty z nieruchomością lub mieszkańcami.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: