Kim jest zarządca nieruchomości?
2010-10-12 12:57
Przeczytaj także: Zarządca nieruchomości czy tylko administrator?
Zdarzają się także nieraz i problemy
"Zarządcy nieruchomości spotykają się z wieloma problemami. Jako stowarzyszenie staramy się im pomóc na wiele sposobów, między innymi poprzez organizację systematycznych kursów i szkoleń, ułatwianie dostępu do obowiązującego prawa i fachowej literatury. Dbamy o ochronę interesów całej grupy zawodowej oraz kształtujemy wizerunek zarządcy jako profesjonalnego powiernika i mediatora.” - mówi Monika Żak-Przybyś z biura Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie.
Jedną z usług, jaką oferują zarządcy nieruchomości jest pobieranie od właścicieli opłat z tytułu zaliczek na pokrycie kosztów eksploatacyjnych. Jednak w praktyce nie jest to takie łatwe, bowiem niektórzy mieszkańcy nie chcą regulować swoich należności. W niektórych przypadkach brak pieniędzy może skutecznie uniemożliwić zaplanowane remonty. W sytuacji, gdy właściciel lokalu nie uiszcza należności, można ich dochodzić w postępowaniu upominawczym, regulowanym przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Sąd może także wydać nakaz zapłaty. Jeśli nadal należności nie spływają, to zazwyczaj komornik wszczyna postępowanie egzekucyjne. Czasem jednak zanim zarządcy podejmą tak drastyczne kroki, sami załatwiają sprawę z uciążliwym mieszkańcem, a jednym ze sposobów jest naliczenie odsetek za każdą niezapłaconą kwotę.
Innym problemem jest trudność w komunikacji pomiędzy zarządcą a mieszkańcami. Określone godziny kontaktu mogą niektórym osobom uniemożliwić zgłoszenie problemu, czy nagłej awarii. Jak temu zaradzić? „Doskonałym rozwiązaniem tej kwestii jest usługa forum internetowego ułatwiająca komunikację pomiędzy mieszkańcami oraz mieszkańcami a zarządcą. Każdy otrzymując login i hasło do forum czy e-kartoteki ma możliwość zajmowania stanowiska jako właściciel konkretnego lokalu z podanym imieniem i nazwiskiem. Jako jedna z pierwszych firm na rynku wprowadziliśmy pogotowie awaryjne 24h na dobę. Pogotowie to umożliwia natychmiastowe zgłaszanie wszelkich usterek.” – mówi Marcin Sodo z Nawigator Nieruchomości.
Konflikty między zarządcą a członkami wspólnoty mogą wynikać także z nieprecyzyjnie przygotowanych umów i uchwał. Im ogólniejsza umowa, tym trudniejsza współpraca i wiele kwestii, które są kontrowersyjne i nie do rozwiązania. Dlatego też, każda umowa powinna zawierać jak najwięcej uściśleń, by w razie czego można się do niej odwołać. Niekiedy zarządca nieruchomości przedstawia wspólnocie mieszkaniowej projekt np. wymiany ogrodzenia. Nie wszyscy z tej sytuacji są zadowoleni, bo uważają, że lepiej byłoby np. zainstalować całodobowy monitoring lub poprawić komfort miejsca zamieszkania dzięki wyposażeniu budynku w pochylnie i inne urządzenia umożliwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym.
Powstały konflikt może ciągnąć się miesiącami i żadna strona nie będzie chciała ustąpić. Aby nie doprowadzić do takich sytuacji zarządca nieruchomości wraz ze wspólnotą mieszkaniową powinien przygotować konkretny plan długofalowych celów i rozplanowania wydatków. Dzięki temu mieszkańcy będą wiedzieć, że np. w bieżącym roku zostanie zamontowana winda w budynkach, ale za parę miesięcy powstanie plac zabaw dla dzieci.
Ze względu na to, że powstaje coraz więcej firm zajmujących się zarządzaniem nieruchomości, zarządcy muszą konkurować między sobą nie tylko jakością świadczonych usług, ale także czasem w jakim zostaną one zrealizowane, precyzyjnością, solidnością, stosowaniem nowoczesnych metod, doskonałym zarządzaniem przekładającym się na wygodę i oszczędności wspólnoty i innymi równie ważnymi kwestiami. Dla wspólnot mieszkaniowych taka sytuacja jest korzystna, bo zarządca nieruchomości będzie prawdziwym fachowcem w swojej dziedzinie, nastawionym nie na zysk, ale dbającym o nieruchomość w każdym szczególe.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl