eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyJak wybrać projekt domu?

Jak wybrać projekt domu?

2010-10-25 10:48

Czym kierować się przy wyborze projektu domu? Czy warto wykorzystywać tylko sprawdzone projekty budowlane. Co ryzykujemy wykorzystując nowy, niesprawdzony projekt architekta? Jakie znaczenie ma doświadczenie w budownictwie indywidualnym?

Przeczytaj także: Budowa domu: od czego zacząć?

Wygląd to nie wszystko

Kiedy podejmiemy już decyzję o budowie naszego domu, jedną z rzeczy, którą musimy zrobić to wybrać projekt domu. W zasadzie to mamy już jakieś wstępne koncepcje co do wyglądu, wzorując się na domach naszych znajomych lub budynkach, które kiedyś widzieliśmy i nam się spodobały. Zanim jednak zdecydujemy się na ostateczny projekt naszych czterech kątów, warto przeanalizować kilka kwestii, które mają ogromne znaczenie. Sam wygląd budynku to nie wszystko. Budowa domu wiąże się z poważnym obciążeniem finansowym, dlatego projekt domu powinien być dobrze przemyślany.

Budynek powinien być przede wszystkim energooszczędny i tani w eksploatacji. Jest to możliwe do uzyskania między innymi dzięki umieszczeniu dużych okien od strony południowej, jednospadowemu dachowi, eksponującemu większą ścianę południową, zastosowaniu wiatrołapów oraz oszklonych tarasów. - mówi Robert Skulimowski z firmy Wellmade. Te nowoczesne rozwiązania zastosowane są przez architektów, mających doświadczenie w budownictwie indywidualnym, oferujących swoim klientom tylko sprawdzone projekty budowlane. Naszym klientom doradzamy również, by zwrócili uwagę na rozkład pomieszczeń w budynku. Od strony północnej powinna znaleźć się cześć gospodarcza, gdzie w zimie można utrzymywać nieco niższą temperaturę niż w pomieszczeniach codziennego użytku dodaje Robert Skulimowski.

By zapewnić maksymalną ustawność pomieszczeń, powinny one mieć kształt prostokątów. Istotną kwestią są także niewykorzystane metry kwadratowe, których powinno być jak najmniej.

Nasz dom, nasz projekt

Przy wyborze projektu domu klienci indywidualni kierują się najczęściej ładną architekturą budynku, funkcjonalnością, czyli dogodnym układem pomieszczeń, pasującym do charakteru danej rodziny. Coraz częściej też technologią w jakiej chcą budować, gdyż wybierając nowoczesne rozwiązania można zaoszczędzić koszty późniejszego utrzymania budynku - mówi mgr inż. Michał Jagodziński właściciel Biura Projektów i Inwestycji Budowlanych "Jagodziński PROJEKT".

Często również kryterium wyboru jest kwota, jaką trzeba wydać na postawienie i wykończenie budynku. Architekt Maciej Myszkowski z MC2 Architektura, wyróżnił kryteria, jakimi kierują się klienci indywidualni przy wyborze sprawdzonego projektu budowlanego domu:
  • 1 kryterium to dopasowanie domu i jego metrażu do struktury rodziny (liczby osób) z uwzględnieniem zmiany liczby mieszkańców, ich stylu życia, pracy, oczekiwań funkcjonalno- użytkowych oraz estetycznych – w skrócie spełnienie marzenia inwestora o domu
  • 2 kryterium ceny rozwiązań, planowanego budżetu, technologii budowania i jej trwałości
  • 3 kryterium to energooszczędność domu, wykorzystania nowoczesnych technologii i zasad zrównoważonego rozwoju – budynki energooszczędne, pasywne – pompy ciepła, wentylacja z rekuperacją, wysokosprawnych kotłów, baterii słonecznych, ogniwa fotowoltaiczne
  • 4 kryterium to lokalizacja – sąsiedztwo, otoczenie, zieleń czas dojazdu do pracy, odległość od szkoły i przedszkola. (dotyczy to bardziej lokalizacji działki niż projektu samego domu).
Jeśli chcemy mieć dom, który będzie nas cieszył, w którym odnajdziemy spokój i harmonię, to projekt musi przede wszystkim spełniać nasze oczekiwania. Wiedząc, na co zwrócić uwagę, możemy nieco zweryfikować nasze wyobrażenia. Łatwiej i przyjemniej mieszkać w domu, gdzie opłaty będą niewielkie, a zaoszczędzone pieniądze będzie można wydać na inny cel, niż w domu, na którego utrzymanie będziemy przeznaczać niemal całą pensję. Cena realizacji projektu również odgrywa kluczową rolę. Przeznaczenie zbyt wysokich funduszy na realizację naszych marzeń, może skutkować niepotrzebnym zaciskaniem pasa, jeśli chodzi o wydatki w przyszłości.

Obecnie domy mogą być wznoszone w różnej technologii. Dobry, sprawdzony projekt budowlany powinien uwzględnić otoczenie i warunki klimatyczne, w jakich powstanie inwestycja. Wielkość budynku powinna być dostosowana do właścicieli, by nie okazało się przykładowo, że 60 metrowy dom, nie będzie wystarczający dla sześcioosobowej rodziny. Z analiz przeprowadzonych przez wybieramydom.pl wynika, że Polacy najczęściej wybierają projekty domów murowanych, niepodpiwniczonych o powierzchni nie przekraczającej 140m kw.

Dom buduje się zazwyczaj raz w życiu i na całe życie. Inwestycja trwa od kliku miesięcy do nawet kilkunastu lat. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć firmę mającą doświadczenie w budownictwie indywidualnym. Ufając fachowcom i wykorzystując sprawdzone projekty budowlane nasz dom będzie miejscem, do którego będziemy wracać z radością, gdzie nabierzemy sił i odpoczniemy, gdzie nasza rodzina będzie szczęśliwa.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: