Kupno mieszkania z instalacją gazową czy bez?
2010-12-03 12:48
Udział mieszkań z podłączonym gazem sieciowym w wybranych miastach © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zakup mieszkania: ważna piwnica i przedpokój
fot. mat. prasowe
Udział mieszkań z podłączonym gazem sieciowym w wybranych miastach
Feralne osiedla omijali kupujący
Teoretycznie po ostatniej tragedii największy wpływ na popyt na mieszkania powinien być obserwowany w Zielonej Górze. Lokalni doradcy nie zauważają jednak drastycznych zmian. „Osiedla Pomorskie i Śląskie nigdy nie były preferowane przez nabywców”, mówi Joanna Kowalska, doradca Home Broker z Zielonej Góry. Ponadto sam fakt istnienia instalacji gazowej nie może znacząco wpływać na ceny nieruchomości. W Zielonej Górze tak jak w innych miastach wojewódzkich gros lokali znajduje się w blokach z gazem. Zgodnie z danymi płynącymi z Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku, w Warszawie stanowiły one 91%, w Krakowie 90%, a w Zielonej Górze 91% wszystkich mieszkań.
Nie boimy się gotować na gazie
W innych częściach kraju wpływ tragedii w Zielonej Górze na popyt na mieszkania może być jeszcze mniejszy. „Jeśli lokalizacja i cena nieruchomości pasują nabywcy, to rodzaj instalacji nie ma znaczenia przy wyborze mieszkania”, mówi Paweł Chaberski, doradca Home Broker z Wrocławia. W dalszym ciągu samo pytanie o istnienie instalacji gazowej jest bardzo rzadkie. „Nabywcy czasem pytają, czy w budynku będzie gaz, jednak to pytanie jest zwykle zadawane nie ze względów bezpieczeństwa, a z powodu chęci gotowania na kuchenkach gazowych”, zauważa Bogumił Depowski, doradca Home Broker z Warszawy.
… ale unikamy „junkersów”
Inaczej nabywcy spoglądają na piecyki gazowe w mieszkaniach. „Często nabywcy odrzucają mieszkania, w których są piece gazowe do ogrzewania wody. Myślą wtedy o wymianie go na elektryczny, co wiąże się z dodatkowym kosztem”, wyjaśnia Agata Sierpina, doradca Home Broker z Gdańska.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl