eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyOgrzewanie podłogowe: wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe: wady i zalety

2011-01-15 00:24

Przeczytaj także: Sezon grzewczy 2023/2024. Jak ogrzewać ekologicznie i ekonomicznie?


Montaż i rodzaj

Kiedy decydujemy się zastosować w naszym domu ogrzewanie podłogowe, musimy dokonać kilku wyborów. Pierwszy dotyczy systemu montażu, drugi rodzaju instalacji. I tu wybieramy pomiędzy elektrycznym i wodnym.

"Jeżeli chodzi o montaż to wybieramy przewody grzejne lub maty grzejne. Pierwsze układa się bezpośrednio na warstwie izolacji termicznej podłogi, a następnie zalewa betonem. Ostatnie zaś na betonowej wylewce pod wykańczaną podłogą" – wylicza Wojciech Rutowicz.

Ogrzewanie elektryczne uważa się za trwałe, przystępne w cenie, jeżeli chodzi o montaż i stosunkowo łatwe w eksploatacji. Jest bardzo prosto zbudowane. Mamy tu elementy grzejne oraz termostat i podłogowe czujniki temperatury. Elementami grzejnymi są przewody, maty lub folie grzejne. Przewody, których używa się do ogrzewania podłogowego mają moc od 10 do 20 W/m. Ich dobór zależy od tego, w jakich odstępach zamierza się je ułożyć. Z reguły jest to 20cm. Należy trzymać się zasady, że nie powinno to być mniej niż 5cm. Maty grzejne, o grubości około 3mm, stosowane przy ogrzewaniu podłogowym, to specjalne siatki z tworzywa sztucznego, w które wpleciony jest przewód grzejny.

"Maty grzejne układa się tuż pod pokryciem podłogowym. Dokładnie w warstwie kleju do płytek. Należy jednak pamiętać, że musi być on przeznaczony do ogrzewanych posadzek" – dodaje Wojciech Rutowicz. Folie grzejne, o grubości około 2mm, to z kolei płaskie, aluminiowe druty, zatopione w folii poliestrowej. Różnią się zasadniczo od mat grzewczych tym, że folie można przycinać na różną długość, a maty nie.

"Ważne jednak, by przyciętą krawędź, zaizolować specjalnie przeznaczoną do tych celów taśmą" – dodaje Wojciech Rutowicz.

Instalacja ogrzewania podłogowego, wodnego jest coraz częściej stosowana. Decydując się właśnie na nią należy pamiętać, iż rządzi się ona kilkoma prawidłowościami, których nie należy lekceważyć, a dokładnie się do nich zastosować.

"Przypominam, że należy wykonać solidny projekt takiej instalacji i wykonać go musi projektant ze stosownymi uprawnieniami" – dodaje Wojciech Rutowicz. Instalacja ta polega na ułożeniu na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej rur, przez które płynie woda grzewcza. Istnieją dwa systemy montowania rur. Pierwszy polega na tym, iż rury leżą bezpośrednio na izolacji. Drugi, to montowanie ich na wysokości około 1 cm nad nią.

"Tutaj rzeczą kluczową jest zalanie rur specjalnym podkładem – jastrychem, na którym układa się dopiero warstwę wykończeniową. Jastrych to nic innego jak mieszanina wody, żwiru, piasku i spoiwa. Dodaje się do niego także specjalne emulsje, mające celu poprawienie jego plastyczności, co z kolei przekłada się na lepsze przyleganie rur" – kwituje Wojciech Rutowicz.

Wybór ogrzewania to jeden z podstawowych i chyba najważniejszych, jakich musimy dokonać, budując lub remontując dom. Zależy od niego komfort użytkowania, a także koszty, jakie ponosić będziemy za ogrzewanie. Dobrze ocieplony, zaizolowany i ogrzany dom to marzenie każdego. Nie będzie tylko marzeniem, a rzeczywistością, gdy na fazie projektu odpowiednio poważnie do niego podejdziemy i poświęcimy należytą uwagę.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: