Zakup mieszkania: cena a funkcjonalność
2011-01-18 11:40
Przeczytaj także: Piętro a cena mieszkania
Warto dobrze przemyśleć przed zakupem lokalu czy taki wariant mieszkania będzie nam odpowiadał. Weźmy też pod uwagę to, że za nietypowe meble do takiego pomieszczenia zapłacimy kilka razy więcej niż w przypadku zainwestowania większej sumy w zakup tzw. „dobrych metrów kwadratowych”. Kupując mieszkanie należy wybierać pokoje wysokie, odpowiednio doświetlone. Najważniejszy jest stosunek trzech wymiarów: szerokości, długości i wysokości, który daje poczucie przestrzeni oraz umożliwia ciekawą aranżację lokalu. Pamiętajmy też, że im wyższe mieszkania tym trudniej jest je ogrzać, ale jednocześnie wraz z mniejszą ilością centymetrów wysokości, zmniejsza się też standard mieszkania. Dlatego, jak mówi architekt Karolina Grabias-Róg optymalna wysokość pomieszczenia dla człowieka to około 270 cm. Przy tej wysokości możemy pozwolić sobie na ciekawy projekt sufitów podwieszonych i belek z oświetleniem, dzięki czemu nasze wnętrze nabiera plastyczności – dodaje.
Ile kosztuje dobra lokalizacja i poczucie bezpieczeństwa?
Dobre mieszkanie to nie tylko wnętrze, to także dogodna lokalizacja i przyjazne otocznie. Lokalizację powinniśmy uzależnić od tego, jaki prowadzimy tryb życia. Jeśli lubimy bywać na mieście, wybór podmiejskiej okolicy ze względu na tańszą ofertę może być powodem do przyszłych frustracji. Należy też sprawdzić, czy w pobliżu naszego lokalu są zespoły handlowe i usługowe, oraz te obiekty, które mogą przyczynić się do poprawy komfortu naszego zamieszkiwania. Faktyczny komfort miejsca zamieszkania to także dostęp do komunikacji zbiorowej oraz sława okolicy – na co wpływ mają przede wszystkim nasi sąsiedzi.
Mieszkanie to ostoja, gwarancja bezpieczeństwa. Czy kupione po kosztach będzie spełniało te warunki? Poczucie bezpieczeństwa właściciela mieszkania nie kończy się na drzwiach antywłamaniowych, nawet najwyższej jakości – mówi Tomasz Sujak z Archicomu. Rosnąca podaż mieszkań przyczyniła się do tego, że bezpieczeństwo warunków mieszkalnych staje się coraz istotniejszym czynnikiem warunkującym zakup. Z pewnością zwiększy je wideo domofon, jak również zdalnie sterowany monitoring – dodaje Tomasz Sujak. System alarmowy w budynku i całodobowa ochrona nie tylko wpływają na systematyczną kontrolę naszego mienia, ale i komfort mieszkania.
Wszystko to jednak wliczone jest w cenę metra kwadratowego – od nas zależy, czy chcemy w nie inwestować. Jak wynika ze statystyk mieszkanie, które zlokalizowane jest w miejscach uznawanych za mniej bezpieczne, jest nawet o kilkanaście procent tańsze od lokali o takim samym metrażu, położonych w bezpiecznej okolicy. I przykładowo za 100 tysięcy złotych możemy w gorszej okolicy kupić nawet M2, podczas gdy 200 tysięcy może okazać się niewystarczającą kwotą za jednopokojową kawalerkę na nowopowstającym osiedlu zlokalizowanym w modnej okolicy. Zbyt tanie mieszkanie powinno zostać szczególnie dobrze sprawdzone - i to nie tylko pod kątem dojazdu czy funkcjonalności. Trzeba dowiedzieć się jak najwięcej o deweloperze, który je oferuje. Warto poznać opinię poprzednich klientów, zobaczyć portfolio firmy. Można także sprawdzić inwestora pod katem współpracy z bankiem – jeśli ten wyłożył pieniądze na sfinansowanie inwestycji, może być ona postrzegana jako godna zaufania.
Jeśli zastanawiasz się jakie mieszkanie kupisz za 100, 200, a jakie za 300 tysięcy, lepiej pomyśl – czego tak na prawdę potrzebujesz. Jeśli szukasz przestronnego lokum o funkcjonalnym rozkładzie pomieszczeń w wysokim apartamencie doświetlonym dużymi oknami - licz się z wydatkiem oscylującym w granicach 250-300 tysięcy złotych – cena ta uzależniona jest przede wszystkim od wielkości miasta, odległości od centrum, kompozycji architektonicznej budynku oraz ilości metrów kwadratowych lokalu.
Jeśli komfort mieszkania nie jest dla Ciebie rzeczą najważniejszą, a kolor elewacji i interesująca koncepcja osiedla – nie robią na Tobie najmniejszego wrażenia – warto posprawdzać oferty mieszkań z najniższej półki cenowej. Zanim kupisz mieszkanie – sprawdź, za co tak na prawdę płacisz – czasem zainwestowanie niewielkiej kwoty w mało ustawne „pudełko” z niewielkimi oknami – to inwestycja, której możesz żałować latami. Oferta, która bije po oczach niską ceną za metr kwadratowy potrafi zaczarować wielu potencjalnych nabywców, potem jednak często okazuje się, że zapłacili oni za metry, które po prostu się marnują.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl