eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyJak dobrze zainwestować w mieszkanie na wynajem?

Jak dobrze zainwestować w mieszkanie na wynajem?

2011-02-22 13:25

Zakup mieszkania z myślą o jego dalszym wynajmie jest dobrym pomysłem na inwestycję. Trzeba go jednak wcześniej dokładnie przemyśleć, bo musimy kierować się tu trochę innymi zasadami niż przy kupnie lokum dla siebie. W przypadku zakupu komercyjnego powinniśmy wpasować się w uniwersalne gusta jak największej rzeszy potencjalnych adresatów naszej oferty, a nie kierować się tylko własnymi upodobaniami.

Przeczytaj także: Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność I 2011

Gdzie ? – czyli słów parę o lokalizacji

Lokalizacja jest tu najistotniejszym czynnikiem. Od niej, w bardzo dużej mierze, będzie zależeć wysokość czynszu najmu oraz zainteresowanie potencjalnych najemców – a co za tym idzie czas, jaki mieszkanie będzie stało puste. Okres, w którym lokal czeka na najemcę jest okresem straty – nie mamy przychodów z tytułu wynajmu, a musimy ponosić koszty comiesięcznych opłat administracyjnych. Lokalizacja ma bardzo duży wpływ na cenę mieszkania podczas jego zakupu, ale także na cenę ewentualnej, późniejszej odsprzedaży.

Wiadomo, że najchętniej poszukiwane są mieszkania w centrum miasta lub w pobliżu wyższych uczelni. W przypadku mieszkań poza centrum i na przedmieściach należy zwracać szczególną uwagę na stopień skomunikowania z centrum, na bliskość przystanków komunikacji publicznej oraz czy w okolicy znajduje się np. oddział uczelni, duży zakład pracy albo centrum handlowe.

Nowe czy używane?

Na rynku nieruchomości jest spory wybór mieszkań, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Mieszkania od dewelopera pachną nowością i zapewnią przyszłym użytkownikom większy komfort użytkowania – miejsce parkingowe w garażu podziemnym, windę i nowoczesną architekturę. Do ceny mieszkania z rynku pierwotnego należy jednak doliczyć koszt całkowitego wykończenia.

Co prawda, deweloperzy oferują swoje lokale w trzech standardach: surowym, deweloperskim oraz pod klucz, ale najczęściej oferowane są w tzw. standardzie deweloperskim – co również jest najbardziej korzystne przy mieszkaniach na wynajem – gdyż pozostawia największą dowolność aranżacji i wystroju wnętrz. Musimy jednak dokładnie dowiedzieć się u dewelopera, co jest rozumiane jako „standard deweloperski”, gdyż mogą tu występować pewne różnice w wyposażeniu. Najczęściej standard deweloperski oznacza tynki na ścianach, wylewkę betonową na podłogach oraz obowiązkowo drzwi wejściowe do mieszkania, jednak nie zawsze w wyposażeniu znajda się drzwi wewnątrz mieszkania. Powinna być również wyprowadzona instalacja pod urządzenia wodno-kanalizacyjne, centralne ogrzewanie oraz doprowadzona instalacja elektryczna.

Pamiętajmy również, że miejsca parkingowe u dewelopera nie jest wliczone w cenę mieszkania i należy je dokupić osobno. Średnia cena takiego miejsca postojowego to 20 – 40 tys. zł, w zależności od lokalizacji.

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego musimy dokładnie przyjrzeć się poszczególnym ofertom, które nas interesują. W tym sektorze możemy liczyć na większe okazje cenowe. Czasami właścicielom z różnych względów zależy na szybkiej sprzedaży i w ramach zachęty oferują atrakcyjną cenę. Możemy też trafić na mieszkanie do remontu generalnego, więc po dużo niższej cenie. W ofercie rynku wtórnego znajdują się też nowe, nieużywane mieszkania kupione od deweloperów i ponownie wystawione do sprzedaży.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: