eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyJak dobrze zainwestować w mieszkanie na wynajem?

Jak dobrze zainwestować w mieszkanie na wynajem?

2011-02-22 13:25

Przeczytaj także: Mieszkanie, lokata, obligacje: rentowność I 2011


Kawalerka

Najtańszym i najszybszym sposobem na inwestycję w mieszkanie na wynajem jest zakup kawalerki. Musimy jednak pamiętać, że jest to mieszkanie dla jednej osoby – więc będzie opłacane z zarobków jednej osoby, stąd i ceny miesięcznego czynszu kawalerek nie są wygórowane. Powinniśmy więc przeanalizować dokładnie koszty, które zamierzamy włożyć w remont i wyposażenie takiego małego lokalu, aby nie przepłacić.

Mieszkania kilkupokojowe

Spośród mieszkań ze średniej półki najbardziej poszukiwane są dwupokojowe, rozkładowe – czyli dwa niezależne pokoje oraz oddzielna kuchnia. Takie mieszkania najłatwiej wynająć, gdyż trafiają do największego grona odbiorców. Z chęcią zamieszkają w nich zarówno: rodzina z dzieckiem, jak również dwoje młodych, z których każde dysponuje swoim pokojem. Daje to możliwość użytkowania takiego mieszkania jako sypialni i salonu dziennego, bądź dwóch niezależnych pokoi dzienno – sypialnianych.

Na rynku jest też sporo mieszkań 2-pokojowych w systemie nierozkładowym: sypialnia + salon z aneksem kuchennym. Ten model jest bardzo popularny w nowym budownictwie i stanowi ok. 70 % oferty wynajmu. Niestety nie jest tak funkcjonalny jak mieszkanie rozkładowe, więc popyt na nie jest mniejszy i trudniej je wynająć.

Poszukiwane są również mieszkania rozkładowe 3 –pokojowe: z oddzielnymi pokojami i osobną kuchnią, w której zmieści się kącik jadalniany – może to być przestrzeń wspólna dla domowników. Mieszkanie takie z powodzeniem można wynająć np. firmom poszukującym lokum dla swoich pracowników lub studentom. Z chęcią zamieszka w nim również rodzina z małymi dziećmi.

Większe mieszkania, 4- i 5-pokojowe, w średnim standardzie są rzadziej poszukiwane, ale za to chętniej wynajmują je studenci, którzy mogą podzielić pomiędzy siebie i koszty, i pokoje.

Apartament

Duże przestrzenie idealnie nadają się na wynajem apartamentowy – jednak w tym przypadku zarówno sam lokal, jak i budynek muszą spełniać określone warunki: w nowym budownictwie, z windą, najlepiej na zamkniętym osiedlu i z przynależnym do mieszkania miejscem postojowym. Tańszą wersją mieszkania w wyższym standardzie jest wysokie, przestronne i klimatyczne mieszkanie w odremontowanej kamienicy. Przykładowo, na miejskich starówkach często się zdarza, że podwórka odrestaurowanych kompleksów kamienic są zamykane i mieszkańcy mogą tam parkować samochody. Jeżeli dodatkowo klatka schodowa jest czysta i odmalowana, to możemy śmiało rozważyć zakup mieszkania w kamienicy w ścisłym centrum miasta i urządzić je na wzór historyzującego i komfortowego apartamentu w stylu mieszczańskim.

Wystrój i wyposażenie

Pamiętajmy, że wystrój i wyposażenie jest drugim po lokalizacji najważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania przez najemcę. Trzecim jest cena, która powinna być adekwatna do standardu, o czym niestety niektórzy właściciele zapominają.

Z racji dużej podaży mieszkań na rynku wynajmu najemcy są w komfortowej sytuacji. Mogą przebierać w ofertach i łatwo znaleźć coś dla siebie. Stąd niejako standardem stało się, że w mieszkaniu powinny znaleźć się takie urządzenia, jak: pralka, telewizor – najlepiej z płaskim kineskopem, a nawet zmywarka. Często najemcy widzieliby chętnie oprócz mebli i dekoracji, również całkowite wyposażenie, np. obrusy, pościel, garnki, sztućce i zastawę stołową. Najczęściej takich mieszkań w „full opcji” poszukują tymczasowi pracownicy firm na okres pracy w danym mieście. Nie trzeba od razu kupować całego drobnego wyposażenia, można natomiast zaznaczyć w ofercie, że jest możliwość doposażenia przez właściciela mieszkania pod tym kątem.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: