eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyZakup nieruchomości - dodatkowe opłaty

Zakup nieruchomości - dodatkowe opłaty

2011-04-18 11:38

Przeczytaj także: Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Jakie koszty i formalności?


Podatek od czynności cywilnoprawnych należy również zapłacić na rachunek właściwego urzędu skarbowego przy okazji ustanawiania hipoteki na rzecz banku udzielającego kredytu. Obowiązek podatkowy powstaje tutaj z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy. Podstawę opodatkowania stanowi kwota zabezpieczonej wierzytelności. Stawka podatku wynosi 0,1% od tej kwoty, a przy wierzytelnościach o wartości nieustalonej 19 zł.

Zwyczajowo płaci kupujący

Utarło się, że wszelkie koszty związane ze sprzedażą nieruchomości ponosi kupujący. Zwyczaj ten zyskał nawet potwierdzenie ustawodawcy, który zdecydował, iż obowiązek podatkowy w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku transakcji sprzedaży ciąży wyłącznie na kupującym. Nie oznacza to jednak, że kwestia ta nie może być przedmiotem negocjacji między przyszłymi kontrahentami. Oczywiście nie mogą one prowadzić do zmiany podatnika, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by strony umówiły się, że część kosztów, w tym np. połowę podatku od czynności cywilnoprawnych, pokryje sprzedawca. Może on również wziąć na siebie koszt taksy notarialnej.

Prowizja dla pośrednika

Jeżeli kupujący korzysta z usług pośrednika, winien także przygotować się na niemały wydatek tytułem prowizji, czyli dodatkowe około 3% wartości transakcji. Wysokość prowizji określa umowa, którą kupujący podpisuje w agencji nieruchomości. W interesie osoby zainteresowanej nabyciem lokalu jest negocjowanie proponowanej przez pośrednika stawki, ponieważ z reguły stanowi ona największy dodatkowy koszt towarzyszący transakcji na rynku nieruchomości. Prowizja pośrednika jest opodatkowana podatkiem VAT według stawki 23%.

Koszty kredytu

Osoby kupujące nieruchomość na kredyt, powinny również brać pod uwagę wydatki w postaci prowizji za przyznanie kredytu, opłaty przygotowawczej, a także składki z tytułu ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, polisy mieszkaniowej oraz ubezpieczenia spłaty kredytu do czasu prawomocnego wpisu hipoteki do księgi wieczystej (tzw. ubezpieczenie pomostowe).

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.06.2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. nr 148, poz. 1564 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: