Jakie mieszkanie kupić na wynajem?
2011-05-02 09:39
Przeczytaj także: Cena mieszkania nie jest najważniejsza
Mała trójka czy przestrzenne dwa pokoje?
Jeśli dobra lokalizacja mieszkania pod najem generować może wyższy popyt i przychody, to kalkulując tego rodzaju biznes nie można zapomnieć, że nie mniejszy wpływ na opłacalność inwestycji ma także metraż, piętro, układ mieszkania i funkcjonalność znajdujących się w nim pomieszczeń. Wśród najemców największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe. Dwa pokoje – możemy kupić w przystępnej cenie przy całkowitym metrażu mieszkania wynoszącym trzydzieści parę metrów, wszystko zależy od inteligentnego rozkładu wnętrza. Dwa pokoje rozłożone na 60m2 z pewnością docenią młode, nowoczesne pary lubiące przestrzeń. Dwójka zatem dwójce nierówna – 60 metrowe M2 będzie znacznie droższe od trzydziestu paru metrów, ale na pewno bardziej przyszłościowe – zwłaszcza, jeśli można w tak ogromnej przestrzeni wydzielić kolejny pokój, na przykład na gabinet – doceni to z pewnością będąca na dorobku młoda kadra menadżerska, która stanowi obecnie mocną grupę najemców.
Jednak większość wynajmujących chętniej wynajmie trójkę na stosunkowo małej powierzchni, niż przestrzenną dwójkę. Zatem jeśli dysponujemy większymi zasobami finansowymi warto rozważyć, czy kupić wielki przestronny stumetrowy apartament czy na przykład dwie mniejsze dwójki. Kiedy stracimy najemcę stumetrowego apartamentu, trudniej nam będzie w krótkim czasie znaleźć kolejnego klienta, dlatego w większych mieszkaniach okresy pustostanów są znacznie dłuższe niż nawet w najmniejszych mieszkaniach typu studio. Kupując mieszkanie pod wynajem powinniśmy też szczególną uwagę zwrócić na rozplanowanie przestrzeni. Spore problemy aranżacyjne mogą stwarzać nie tylko wąskie, mało ustawne pomieszczenia, ale i te słabo doświetlone mieszkania oraz te posiadające pokoje przejściowe. Właściwe rozplanowana powierzchnia nie tylko pozwoli stworzyć ergonomiczne, funkcjonalne dla użytkownika wnętrze, ale i ustrzeże inwestorów przed płaceniem za nieużytkowe metry kwadratowe.
Możliwość korzystnej aranżacji wnętrza, to czynnik, który powinien być brany przez inwestora pod uwagę, niezależnie od przeznaczenia mieszkania - uważa Tomasz Sujak z Archicomu. Przemyślany projekt wpłynie pozytywnie tak na jakość mieszkania, jak i na szybkość jego zbycia czy wynajmu. – dodaje Sujak. Niemniejszy wpływ na zyskowność inwestycji pod wynajem ma także standard wykończenia – i to zarówno mieszkania, jak i samego budynku, w którym się ono znajduje. Mieszkanie pod wynajem to długoletnia inwestycja – powinno więc być ono wykonane w solidnej technologii. Większość wiekowych mieszkań z rynku wtórnego, zwłaszcza tych w blokach z wielkiej płyty za kilka lat po prostu nie zda egzaminu. I nie chodzi tylko o niski standard takich lokali, ale też wyższe ceny ich eksploatacji. Trudności z wynajmem możemy też mieć w przypadku mieszkań zlokalizowanych na wysokich piętrach w budynkach bez windy.
Kupno nieruchomości jest dobrą i przede wszystkim bezpieczną inwestycją, jednak planowany okres jej zwrotu uzależniony jest od wiedzy na temat rynku nieruchomości i dokładnego studiowania ofert przez inwestora. Jakie mieszkanie kupić pod wynajem, żeby nie stracić? Przede wszystkim takie, w którym sami chcielibyśmy zamieszkać.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl