Co z problemem parkowania na osiedlu?
2011-06-07 11:39
Przeczytaj także: Nowe mieszkania a miejsca postojowe
Ustanowienie służebności
Jednym ze sposobów jest ustanowienie służebności. Na czym ono polega? Służebność parkowania pojazdu na danym miejscu postojowym w garażu podziemnym jest związana z każdym lokalem. To oznacza, że każdy właściciel nieruchomości posiada przypisane miejsce postojowe i przechodzi ono na następnego właściciela nieruchomości. I tak garaż pozostaje nieruchomością wspólną, ale znika problem tego, kto ma prawo do parkowania na konkretnym miejscu, bowiem określone zostaje to poprzez prawo służebności.
Wyodrębnienie garażu jako lokalu
Ustanowienie służebności parkowania pojazdu nie jest jednak jedynym rozwiązaniem problemu parkowania na osiedlu. Możemy również wyodrębnić cały garaż podziemny jako lokal niemieszkalny i oznacza to, że miejsca postojowe stają się naszą współwłasnością poprzez kupno. W takim wypadku mamy prawo do korzystania z konkretnego miejsca postojowego przypisanego tylko do nas. Kiedy garaż sprzedawany jest jako współwłasność, to jednocześnie przestaje być nieruchomością wspólną i nie ma prawa decydować o nim wspólnota mieszkaniowa. A my możemy sprzedać nasze miejsce postojowe.
W zależności od problemu mamy do wyboru kilka możliwości. Jeżeli na osiedlu brakuje miejsc postojowych, to powinniśmy wystąpić do spółdzielni lub wspólnoty o zdobycie przyległych gruntów na drodze kupna lub wynajmu i utworzenie parkingu. A jeżeli miejsc postojowych jest wystarczająco wiele i problem parkowania na osiedlu wiąże się z tym, że nie mamy przynależnego dla siebie miejsca, to możemy zdobyć je poprzez ustanowienie służebności lub wyodrębnienie garażu jako lokalu niemieszkalnego. Jedno jest natomiast pewne – nie należy zostawiać pojazdu tam, gdzie nam się podoba, ponieważ już niedługo zapłacimy za to mandat.
Agata Skocz
1 2
oprac. : eGospodarka.pl