eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyJak zaprojektować dom energooszczędny?

Jak zaprojektować dom energooszczędny?

2011-09-10 00:21

Jak zaprojektować dom energooszczędny?

Dom energooszczędny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Własny dom to marzenie wielu Polaków. Aby je zrealizować, często zaciągamy kredyty na wiele lat. Musimy jednak pamiętać, że oprócz spłat rat pożyczki, czekają nas także wydatki związane z przyszłym użytkowaniem domu. Na ich wysokość mamy po części wpływ. Inwestując w lepszy standard energetyczny budynku, możemy znacznie ograniczyć przyszłe rachunki za ogrzewanie. Najlepiej zacząć już na etapie projektu. Co zatem warto o nim wiedzieć zanim się zdecydujemy na budowę wymarzonego domu? - radzą eksperci ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.

Przeczytaj także: Dom energooszczędny, czyli jaki?

Po pierwsze działka i położenie budynku

Aby przyszłe rachunki za użytkowanie naszego wymarzonego domu nie pochłonęły większości domowego budżetu, należy pomyśleć o energooszczędnych rozwiązaniach już na etapie projektu budynku. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa kilka czynników. Pierwszym z nich jest działka i położenie budynku. Wybierając miejsce, zazwyczaj kierujemy się jego lokalizacją, dostępem do komunikacji, spokojnym otoczeniem i jest to naturalne. Tymczasem warto zwrócić uwagę także na inne aspekty. Droga od południa i działka o szerokości poniżej 20 metrów utrudnią nam zaprojektowanie domu w sposób komfortowy. W takiej sytuacji raczej otrzymamy taras, salon i sypialnię z oknami na północ, a garaż od południa. Strona północna jest najmniej nasłonecznioną w przeciwieństwie do strony południowej. Projektując rozkład pokoi w ten sposób, pozbawiamy się dostępu do naturalnego światła i ciepła w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu. Wybierając działkę, warto zatem udać się na miejsce i dokonać wstępnego rozplanowania. Czasami działki atrakcyjne cenowo mogą bowiem okazać się niekorzystne pod względem optymalnego i komfortowego rozplanowania położenia domu.– tłumaczy Piotr Pawlak, Energy Design Center Manager, Rockwool Polska.

fot. mat. prasowe

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny


Po drugie – bryła i wielkość budynku

Kolejne ważne czynniki, które będą wpływać na przyszłe koszty ogrzewania domu to bryła i wielkość budynku. W tym przypadku warto dążyć do zwartej, prostej formy. Każde załamanie ściany, czy wnęka to dodatkowe straty ciepła. Ponadto skomplikowana konstrukcja dachu jest niezwykle trudna do zaizolowania. Warto się zatem dobrze zastanowić, czy chcemy wymyślny mini pałac, który będzie potrzebował więcej energii do ogrzania, czy może efektywny energetycznie dom o prostej, szlachetnej bryle?Estetykę domu można przecież także podnieść dzięki odpowiednio dobranym detalom i materiałom wykończeniowym. – kontynuuje Piotr Pawlak z Rockwool Polska.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: