Jak zaprojektować dom energooszczędny?
2011-09-10 00:21
Przeczytaj także: Dom energooszczędny, czyli jaki?
Jeżeli chodzi o wielkość domu, to straty energii są zazwyczaj wprost proporcjonalne do rozmiaru budynku. W obawie przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie, nie musimy jednak od razu rezygnować z dużego, komfortowego domu. Wystarczy, że powierzchnie pomocnicze, jak np. pomieszczenie gospodarcze, schowek na narzędzia czy kotłownia będą ogrzewane w znacznie mniejszym stopniu niż reszta domu lub wręcz nieogrzewane. Planując wraz z architektem układ pomieszczeń, starajmy się usytuować wszystkie pomieszczenia, które nie wymagają w ogóle ogrzewania lub potrzebują go w mniejszym stopniu po stronie północnej budynku. W ten sposób dobudowujemy do części ogrzewanej kolejną przestrzeń izolującą i ograniczającą straty ciepła. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, aby ocieplić ściany pomiędzy obiema częściami. Inaczej oszczędności, które zyskamy na nieogrzewanej części domu stracimy przez zwiększoną ucieczkę ciepła przez nieizolowane przegrody. – wyjaśnia Pawlak.
fot. mat. prasowe
Dom energooszczędny
Obecnie każdy nowopowstający budynek w naszym kraju musi spełniać normy zawarte w rozporządzeniu Warunki Techniczne 2008 (WT2008). Przepisy określają z góry minimalne parametry dotyczące np. grubości ocieplenia ścian i dachu, czy wydajności systemu grzewczego. Jednak aby ograniczyć straty ciepła do racjonalnego poziomu, należałoby zastosować jeszcze bardziej efektywne energetycznie rozwiązania niż te przewidziane przepisami, np. większą grubość izolacji która jest uzasadniona ekonomicznie dla konkretnego domu – tłumaczy Piotr Pawlak z Rockwool Polska. O doborze najbardziej optymalnych rozwiązań i materiałów budowlanych warto zatem porozmawiać z architektem jeszcze na etapie projektowania domu.
Co jeszcze możemy zrobić? Analiza energetyczna
Mając gotowy projekt domu, możemy jeszcze przeprowadzić jego szczegółową analizę energetyczną, tzw. projektowaną charakterystykę energetyczną. Dostarczy ona informacji o wielkości zapotrzebowania na energię do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody. Na podstawie tych danych będziemy mogli określić przyszłe koszty eksploatacji budynku. Warto pamiętać, że zmiany w projekcie poprawiające stan energetyczny naszego domu są bezkosztowe w przeciwieństwie do modernizacji przeprowadzanych w już gotowym budynku. Co więcej, coraz częściej pracownie projektowe sprzedają projekty domów energooszczędnych, podając od razu zapotrzebowanie takiego budynku na energię - podsumowuje Piotr Pawlak.
1 2
oprac. : Kamila Urbańska / eGospodarka.pl