Dla kogo premia kompensacyjna?
2011-09-16 09:31
Przeczytaj także: Premia kompensacyjna: zmiany w regulacjach
Przy składaniu wniosku o premię kompensacyjną konieczne jest przedstawienie informacji dokumentujących ograniczenia w wysokości czynszu najmu w przedmiotowych lokalach kwaterunkowych w odpowiednich okresach czasu, a także informacje o powierzchni użytkowej tych lokali.
Wysokość premii kompensacyjnej przysługującej inwestorowi jest równa iloczynowi wskaźnika kosztu przedsięwzięcia oraz kwoty wynoszącej 2 % wskaźnika przeliczeniowego za każdy 1m2 powierzchni użytkowej lokalu kwaterunkowego za każdy rok, w którym obowiązywały w stosunku do tego lokalu ograniczenia z lat 1994-2005.
Nowelizacją Ustawy z czerwca 2010r. zniesiono konieczność zaciągnięcia kredytu bankowego jako warunku koniecznego do ubiegania się o premię kompensacyjną – jakie konsekwencje rodzi ta zmiana?
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami z premii kompensacyjnej może skorzystać inwestor finansujący koszty przedsięwzięcia remontowego lub remontu budynku jednorodzinnego z kredytu bankowego lub bez zaciągania takiego kredytu – wykorzystując środki własne. W pierwszej z wymienionych sytuacji wniosek o premię kompensacyjną składany jest do Banku Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banku kredytującego, w drugim przypadku natomiast wniosek składany jest bezpośrednio w Banku Gospodarstwa Krajowego. Co istotne inwestor przeprowadzający remont bez korzystania z kredytowania nie ma obowiązku wykazania zmniejszenia zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynku na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej, tak jak to ma miejsce w przypadku premii termomdernizacyjnej i remontowej. Ponadto inwestor zachowuje prawo do skorzystania z premii remontowej na realizacje kolejnych przedsięwzięć remontowych w przyszłości.
Jak wygląda możliwość ubiegania się o premię kompensacyjną w przypadku skomplikowanej sytuacji własnościowej nieruchomości?
Przed nowelizacją z 2010r. wielu współwłaścicieli lub spadkobierców miało problemy z uzyskaniem jednoznacznej odpowiedzi czy i na jakich zasadach mogą ubiegać się o premię kompensacyjną. W wyniku nowelizacji z 2010 roku do ustawy dodany został art. 11 a, który wprost odnosi się do sytuacji, w której po stronie uprawnionych do uzyskania premii kompensacyjnej mamy więcej niż jednego inwestora. Po pierwsze przepis ten pozwala na różnicowanie wysokości premii należnej współwłaścicielom, w zależności od okresu, w którym przysługiwał im tytuł do części nieruchomości, a nadto po drugie wprowadzono regulację zezwalającą na ustalanie premii dla poszczególnych współwłaścicieli. Zgodnie z przepisem art., 11 a ust. 2 w przypadku inwestora, o którym mowa w art. 10 ust. 2 (a więc współwłaściciela), jeżeli suma udziałów we współwłasności jest mniejsza od jedności, wysokość premii kompensacyjnej przysługującej inwestorowi stanowi iloczyn sumy udziałów we współwłasności i kwoty ustalonej zgodnie z art. 11 Zniesiono więc tym samym warunek, zgodnie z którym do jednego budynku premię kompensacyjną przyznaje się tylko raz. Obecnie premia przysługuje jeden raz w odniesieniu do budynku lub jego części, dzięki czemu może ona przysługiwać więcej niż jednemu inwestorowi (np. w przypadku kilku współwłaścicieli).
Joanna Mizińska
Adwokat, Partner w Kancelarii „Gach Hulist Mizińska Wawer Adwokaci i Radcowie Prawni” sp.p.
Przeczytaj także:
Termomodernizacja domu to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
premie kompensacyjne, dofinansowanie remontów, remonty, termomodernizacja budynków, dofinansowanie termomodernizacji budynku