eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyZakup mieszkania na rynku wtórnym - poradnik

Zakup mieszkania na rynku wtórnym - poradnik

2011-09-24 00:15

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania - antyporadnik


Samodzielnie czy z agencją?

Szukać wymarzonego „M” możemy na dwa sposoby: samodzielnie i przez biuro nieruchomości. Jeśli decydujemy się na samodzielne poszukiwanie lokum, możemy to robić przeglądając ogłoszenia w prasie oraz Internecie.

Aktywne poszukiwanie przez nas lokum pochłonie z pewnością sporo naszego czasu, musimy więc wygospodarować przynajmniej kilka godzin na przeglądanie, sprawdzanie aktualności oraz oglądanie mieszkań. Na szczęście, jeśli tylko tego chcemy, serwisy ogłoszeniowe za darmo mogą przesłać nam nowe oferty spełniające kryteria raz przez nas zapamiętane, dzięki czemu procesu szukania i odsiewania znanych już nieruchomości nie musimy powtarzać co kilka dni. Z uwagi jednak na duży wybór nieruchomości, często prościej i bezpieczniej możemy znaleźć wymarzone mieszkanie, gdy decydujemy się na szukanie przez biuro nieruchomości, jednak wiążę się to z dodatkowym kosztem prowizji, który najczęściej wynosi 2-3 procent liczonej od ceny nieruchomości.

„Wielu potencjalnych klientów boi się, czy przypadkiem kupując mieszkanie nie przepłaca. Na rynku nieruchomości bardzo rzadko zdarzają się „okazje zakupowe”. Dlatego, aby mieć pewność, że cena mieszkania które chcemy kupić jest na poziomie rynkowym, warto skorzystać z pomocy fachowców – pośredników i agencji nieruchomości. Profesjonalni przedstawiciele z branży posiadają bazy danych, które umożliwiają porównanie cen, dzięki czemu sprawdzimy czy nie przepłacamy. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości, analiza jej stanu prawnego czy też pomoc w negocjacji ceny to tylko niektóre z czynności jakich możemy oczekiwać od dobrego pośrednika.” – dodaje Drapella.

Czynniki determinujące nasz wybór

Lokalizacja

Gdy już sprecyzujemy podstawowe wymagania, musimy obrać strategię poszukiwań – możemy szukać mieszkania, traktując lokalizację jako główny czynnik determinujący nasz wybór. W tym wypadku musimy wiedzieć czy chcemy mieszkać w centrum czy raczej na obrzeżach miasta. Należy wziąć także pod uwagę odległość i dostępność komunikacyjną z miejscami, w których często przebywamy np. praca czy uczelnia. Bardzo ważne jest także otoczenie, czy w pobliżu są sklepy, punkty usługowe, szkoły, boiska, tereny zielone, a przede wszystkim czy nie ma ruchliwych tras, zakładów przemysłowych oraz placów budowy. „Warto także sprawdzić czy plany zagospodarowania przestrzennego nie przewidują w najbliższym czasie rozpoczęcia nowej inwestycji i czy na tym zielonym skwerku obok naszego bloku nie powstanie nowe osiedle” – dodaje Bolesław Drapella.

Budynek

Zanim rozpoczniemy poszukiwania mieszkania warto od razu przemyśleć w jakim budownictwie chcemy mieszkać – czy szukamy wymarzonego „M” w nowych blokach czy również w tzw. wielkiej płycie, dzięki temu również zawęzimy nasze poszukiwania. Oglądając mieszkania zwracajmy szczególną uwagę na wiek budynku, technologię i materiały z jakich jest zbudowany, stan elewacji, klatki schodowej i wind, a także czy w budynku są piwnice oraz garaże. Oglądajmy nie tylko mieszkania, ale także podwórko, piwnicę, klatkę schodową – ich wygląd może nam wiele powiedzieć o naszych przyszłych sąsiadach. Ważny jest również widok z okna lub balkonu i czy sąsiednie budynki nie są usytuowane zbyt blisko. Warto też sprawdzić koszty utrzymania oraz sposób zarządzania nieruchomością – kto nią administruje, czy przewidziany jest fundusz remontowy itd.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: