Obowiązkowe przeglądy budynków
2011-11-14 13:53
Przeczytaj także: Przeglądy budynków a prawo budowlane
Przegląd raz w rokuObiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane corocznej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
- elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
- instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
- instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Duże budynki sprawdzane częściej
W przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2.000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1.000 m2 obowiązkowa kontrola powinna odbywać się częściej, bo dwa razy w roku: przed i po sezonie zimowym, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada. Zakres kontroli jest taki sam jak w przypadku kontroli rocznej.
Osoba dokonująca kontroli tych obiektów ma obowiązek bezzwłocznie, pisemnie zawiadomić organ nadzoru budowlanego o przeprowadzonej kontroli (art. 62 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego).
Kontrole pięcioletnie
Co najmniej raz na pięć lat należy przeprowadzić okresową kontrolę stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia.
Kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.
Sprawdzenie kotłów i klimatyzacji
Raz na pięć lat powinno się kontrolować efektywność energetyczną zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji, ich wielkość w stosunku do wymagań użytkowych. Dotyczy to urządzeń o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW.
Co najmniej raz na dwa lata przeprowadza się kontrolę kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności ponad 100 kW. Co najmniej raz na cztery lata - opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności 20 kW do 100 kW oraz kotłów opalanych gazem.
Kontroli podlega stan techniczny kotłów, z uwzględnieniem ich efektywności energetycznej oraz wielkości do potrzeb użytkowych.
Instalacje ogrzewcze z kotłami o efektywnej nominalnej wydajności powyżej 20 kW użytkowanymi co najmniej 15 lat, należy dodatkowo poddać jednorazowej kontroli w roku następnym po roku, w którym upłynęło 15 lat użytkowania kotła.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
oprac. : Andrzej Janowski / Gazeta Podatkowa