eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyObowiązkowe przeglądy budynków

Obowiązkowe przeglądy budynków

2011-11-14 13:53

Obiekty budowlane powinny być poddawane okresowym kontrolom. Za ich przeprowadzenie odpowiada właściciel lub zarządca obiektu. Czynności kontrolne powinny wykonywać osoby mające stosowne uprawnienia budowlane. Do 30 listopada muszą zostać skontrolowane budynki o powierzchni zabudowy przekraczającej 2.000 m2 oraz inne obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1.000 m2.

Przeczytaj także: Przeglądy budynków a prawo budowlane

Przegląd raz w roku

Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane corocznej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
  • elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
  • instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
  • instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Budynki mieszkalne jednorodzinne, budownictwa zagrodowego i letniskowego oraz obiekty niewymagające pozwolenia na budowę nie muszą być sprawdzane w zakresie wskazanym w pkt a). Podlegają natomiast kontroli w pozostałym zakresie.

Duże budynki sprawdzane częściej

W przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2.000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1.000 m2 obowiązkowa kontrola powinna odbywać się częściej, bo dwa razy w roku: przed i po sezonie zimowym, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada. Zakres kontroli jest taki sam jak w przypadku kontroli rocznej.

Osoba dokonująca kontroli tych obiektów ma obowiązek bezzwłocznie, pisemnie zawiadomić organ nadzoru budowlanego o przeprowadzonej kontroli (art. 62 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego).

Kontrole pięcioletnie

Co najmniej raz na pięć lat należy przeprowadzić okresową kontrolę stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia.

Kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów.

Sprawdzenie kotłów i klimatyzacji

Raz na pięć lat powinno się kontrolować efektywność energetyczną zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji, ich wielkość w stosunku do wymagań użytkowych. Dotyczy to urządzeń o mocy chłodniczej nominalnej większej niż 12 kW.

Co najmniej raz na dwa lata przeprowadza się kontrolę kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności ponad 100 kW. Co najmniej raz na cztery lata - opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności 20 kW do 100 kW oraz kotłów opalanych gazem.

Kontroli podlega stan techniczny kotłów, z uwzględnieniem ich efektywności energetycznej oraz wielkości do potrzeb użytkowych.

Instalacje ogrzewcze z kotłami o efektywnej nominalnej wydajności powyżej 20 kW użytkowanymi co najmniej 15 lat, należy dodatkowo poddać jednorazowej kontroli w roku następnym po roku, w którym upłynęło 15 lat użytkowania kotła.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: