Mieszkania używane łatwiej sprzedać po remoncie
2012-02-29 10:32
Przeczytaj także: NBP: ceny mieszkań używanych wyższe o ponad 15% r/r
Łodzianie kupują mieszkania do remontu
Mieszkania wymagające remontu i odświeżenia w ostatnich 12 miesiącach miały największy udział w transakcjach w Łodzi. Szczególnie warto zwrócić tu uwagę na grupę lokali do remontu. W Łodzi odpowiadały one za 22% transakcji. Dla porównania, średnia dla wszystkich badanych rynków to 13%. W Lublinie, gdzie mieszkań do remontu sprzedaje się mniej, ich udział w rynku to zaledwie 6%. Wytłumaczenia jak zwykle można szukać w cenie – ta w przypadku mieszkań do remontu w Łodzi była na poziomie 3 tys. zł za m kw., a w przypadku mieszkań do wprowadzenia - na poziomie 4 tysięcy (drożej o prawie jedną trzecią).
7% luksusu
O ile jednak na mieszkania w stanie dobrym przypada zazwyczaj ponad połowa transakcji, to już o szczebel wyżej plasuje się ich przeciętnie zaledwie 7%. Nie powinno to nadmiernie dziwić, gdyż lokale te są przeważnie apartamentami, a co za tym idzie nie tylko standard jest luksusowy, ale i metraż takiej nieruchomości (przekraczający 100 m kw.) stanowi ograniczenie dla kupujących.
Nowy lokal od dewelopera
Najmniejszą popularnością na rynku wtórnym cieszą się natomiast lokale w stanie deweloperskim. Przeciętnie są przedmiotem tylko co 16 transakcji na rynku wtórnym. Sprzedają je najczęściej osoby, które już odebrały mieszkania kupione w celach inwestycyjnych, albo osoby, które podpisały umowę przedwstępną i dokonują cesji praw z tej umowy. Udział tego typu transakcji zależy m.in. od aktywności deweloperów oraz inwestorów indywidualnych w poszczególnych miastach. Największy obrót mieszkaniami deweloperskimi Home Broker notuje w Warszawie (11% transakcji), a najmniejszy w Katowicach (0%), gdzie i rynek pierwotny jest relatywnie skromny. Zdecydowanie chętniej nowe lokale nabywcy kupują bezpośrednio od dewelopera, a nie z drugiej ręki.
fot. mat. prasowe
Struktura transakcji mieszkaniami
Osoby, które kupują mieszkanie na rynku wtórnym zwracają przede wszystkim uwagę na fakt, że kupowane przez nich mieszkanie już istnieje i można je zobaczyć – wynika z badania przeprowadzonego przez Home Broker. Kolejnym czynnikiem przemawiającym za wyborem mieszkania używanego jest rozwinięta infrastruktura w postaci komunikacji i punktów usługowych. Z tymi cechami może być krucho w przypadku projektów deweloperskich lokowanych na obrzeżach miast. Nie bez znaczenia jest też fakt, że do mieszkania kupionego na rynku wtórnym można od razu się wprowadzić i nie trzeba czekać na ukończenie budowy ponosząc przy okazji ryzyko jej nieukończenia. Przedostatnim w hierarchii czynników przemawiających za zakupem mieszkania używanego, a nie nowego jest chęć zakupu wykończonego „M”. Najrzadziej kupujący wybierają lokal używany z tego powodu, że w danej lokalizacji nie ma projektów deweloperskich.
Bartosz Turek
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)