Wtórny rynek nieruchomości II 2012
2012-03-09 13:28
Średnie ceny ofertowe mieszkań II 2011- II 2012 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki
Ceny ofertoweWarto zauważyć, iż w takich miastach jak Opole, Katowice czy Toruń od 12 miesięcy ceny ofertowe utrzymują się na wyrównanym poziomie. Zmiany z ostatnich dwóch miesięcy nie oznaczają powrotu czasu wzrostów cen. Mogą być natomiast sygnałem ze strony sprzedających, że nie są już skłonni do dalszych obniżek. Czy można wskazać przyczyny takiej sytuacji?
Niewątpliwie jednym z powodów jest struktura ofert, wystawionych na sprzedaż na rynku wtórnym. We wszystkich miastach największa grupa ofert nieruchomości na sprzedaż to mieszkania wybudowane po 2000 roku. We Wrocławiu i Gdańsku jest to nawet ponad 50% wszystkich ogłoszeń, w Krakowie i Poznaniu więcej niż 40%, a w Warszawie 31%. Jednocześnie analiza cen, przeprowadzona z uwzględnieniem wieku i charakteru budynku, wykazuje, że mieszkania z ostatniej 10-latki są najdroższą grupą nieruchomości.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań II 2011- II 2012
Utrzymujący się wysoki poziom cen wynika między innymi z preferencji kupujących. W badaniach poszukujący mieszkań deklarują, że są zainteresowani przede wszystkim nieruchomościami budowanymi po 2000 roku. Dodatkowo duża część tych nieruchomości została zakupiona na kredyt, a właściciele uzależniają ich cenę od aktualnej wartości kredytu. Część kupiono również po gwałtownym wzroście cen w 2007 roku. W wyniku splotu wszystkich okoliczności, elastyczność cenowa i skłonność do obniżek w tej grupie ofert jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku bloków z płyty czy mieszkań z lat 1990-2000.
Usztywnienie cen mieszkań budowanych po 2000 roku będzie hamować kolejne spadki cen. Dodatkowo wiosną można liczyć na tradycyjne ożywienie na rynku nieruchomości, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w najbliższych miesiącach aktualny poziom cen zostanie utrzymany.
Ceny transakcyjne
Wyniki analizy transakcji przeprowadzonych przez klientów Metrohouse & Partnerzy i Expandera pokazują, że ceny transakcyjne używanych mieszkań w dalszym ciągu zmierzają w dół. Korekty cen są pokłosiem ograniczeń w dostępie do kredytów, ale także zmian w preferencjach kupujących, którzy coraz częściej wybierają mieszkania w stanie do remontu, o niskim standardzie. Zakup takich mieszkań uprawnia do skorzystania (jeszcze) z dofinansowania do kredytu hipotecznego. Jednak dla wielu nabywców jest to jedyna możliwością realizacji marzeń o własnym M.
fot. mat. prasowe
Struktura podaży mieszkań na rynku wtórnym w lutym 2012 roku
Wprowadzenie kolejnych obostrzeń w przyznawaniu kredytów hipotecznych nie wpłynęło na osłabienie ruchu na rynku. Polacy, po raz kolejny w sytuacji problemów z uzyskaniem kredytów pokazują, że są w stanie finansować transakcje za pomocą gotówki. Podobnie jak to miało miejsce na początku 2009 r., wzrasta udział transakcji dokonywanych przy znacznym udziale wkładu własnego, bądź w 100 proc. za gotówkę.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)