Ceny mieszkań w Warszawie znowu w dół
2012-03-13 13:07
![Ceny mieszkań w Warszawie znowu w dół Ceny mieszkań w Warszawie znowu w dół](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Ceny-mieszkan-w-Warszawie-znowu-w-dol-89262-200x133crop.jpg)
Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w W-wie wg liczby pokoi © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania w Warszawie V-VI 2017
Kryzys, który wciąż pozostaje niewidoczny w handlu detalicznym daje o sobie znać na szereg innych sposobów. Wyraźnie widać go na rynku zatrudnienia, o czym świadczą trudności tysięcy osób ze znalezieniem pracy. Brak zatrudnienia lub jego niepewność będąca w znacznej mierze zasługą rozpowszechnionych tzw. umów śmieciowych utrudnia zaciąganie kredytów, w tym tych na zakup mieszkań. Ich dostępność dodatkowo ograniczają same banki oraz rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. Konsekwencją tego jest spadek popytu na rynku nieruchomości uwidaczniający się ciągłym wzrostem liczby ofert czekających na klientów oraz spadkiem cen.Taka sytuacja ma miejsce w całym kraju, w tym także w Warszawie – największej aglomeracji, z największym rynkiem pracy o niewielkim stopniu bezrobocia i ze stosunkowo wysokimi wynagrodzeniami. Jak wynika z analizy Oferty.net w ciągu ostatnich 12 miesięcy – od lutego 2011 do lutego 2012 – średnia cena ofertowa mieszkania oferowanego na rynku wtórnym w Warszawie spadła z 9163 zł/m2 do 8672 zł/m2, tj. o 5,4%. W porównaniu z cenami ze szczytu boomu mieszkaniowego (wrzesień 2007 r.) spadek sięga aż 11,6%.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w W-wie wg dzielnic
Najwięcej staniały mieszkania na Mokotowie
Analizując zmiany stawek w poszczególnych dzielnicach Warszawy szczególną uwagę zwracają wysokie spadki w dzielnicach uchodzących za najbardziej prestiżowe i, co za tym idzie, najdroższe. Aż o 9,2% spadły przez rok średnie ceny na Mokotowie. Więcej niż wynosi średnia dla całego miasta spadły ceny na Żoliborzu (-8,2%) i w najdroższym Śródmieściu (-6,1%).
Wyjątkiem w zestawieniu jest położony w peryferyjnej części miasta Rembertów, który jako jedyny zanotował minimalny wzrost średniej. Jednak z uwagi na to, że jest to dzielnica, w której dominuje zabudowa jednorodzinna i podaż ofert mieszkań jest niewielka, wynik ten nie jest w pełni miarodajny; stanowi wyjątek potwierdzający regułę.
Spadki cen mieszkań różnie się rozkładają jeżeli pod uwagę weźmiemy liczbę pokoi. Najbardziej w ciągu ostatnich 12 miesięcy staniały oferty lokali 4-pokojowych – o 6,4%, tj. o ponad 600 zł na m2. Znacznie mniejszy spadek cen nastąpił w segmencie mieszkań 1-pokojowych; te staniały o 3,4%.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w W-wie wg liczby pokoi
Największe lokale staniały przeszło 6%
Rosnąca podaż nowych ofert, także tych z rynku pierwotnego, nie wróży w najbliższym czasie zmiany trendu. Aby zdobyć klienta sprzedający będą musieli jeszcze bardziej konkurować ze sobą ceną. Będzie to dotyczyć w szczególności ofert sprzedaży mieszkań o większych powierzchniach, gorzej zlokalizowanych, mniej funkcjonalnych, a także wymagających dodatkowych nakładów na remont.
Na skuteczność sprzedaży w rosnącym stopniu wpływać będzie sposób promocji oferty; aby dotrzeć z nią do klienta i go nią zainteresować konieczne jest zadbanie o jak największy zasięg, wyróżnienie się spośród innych, podobnych ofert (zdjęciami, ceną, etc.) i zachęcenie profesjonalnym opisem (szczegółowym, obiektywnym).
![Sprzedaż mieszkania w Warszawie III-IV 2017 [© Alexey Novikov - Fotolia.com] Sprzedaż mieszkania w Warszawie III-IV 2017](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Sprzedaz-mieszkania-w-Warszawie-III-IV-2017-192933-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)