eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościRynek nieruchomości mieszkaniowych IV kw. 2011

Rynek nieruchomości mieszkaniowych IV kw. 2011

2012-03-14 13:39

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki


Optymizm inwestorów znajduje też potwierdzenie w prognozach firmy Jones Lang LaSalle, która szacuje, że w Warszawie w 2012 r. zostanie oddanych 250 000 m kw. powierzchni biurowej. Oznaczałoby to prawie dwukrotny wzrost nowej powierzchni w stosunku do 2011 r. oraz odwrócenie dwuletniego trendu spadkowego. Jest to wynikiem wcześniej podpisanych kontraktów (przyjmuje się, że miedzy podpisaniem umowy o budowę a oddaniem obiektu do użytku mogą minąć dwa lub trzy lata). Warto też pamiętać, że jak dotąd na rynku nieruchomości komercyjnych dominują inwestorzy zagraniczni, których decyzje inwestycyjne są w dużej mierze uwarunkowane wydarzeniami w strefie euro.

Sytuacja na rynku nieruchomości biurowych nie zmieniała się znacząco. Odnotowano umiarkowany przyrost powierzchni biurowej we wszystkich dużych miastach. W Warszawie w całym 2011 r. nowa podaż była jednak mniejsza niż w 2010 r., przy stabilnym wskaźniku powierzchni niewynajętej. W pozostałych miastach regionalnych, poza Łodzią, kontynuowany był spadek pustostanów. Czynsze na wszystkich rynkach pozostały stabilne. Na rynku nowoczesnych powierzchni handlowych w IV kw. 2011 r. odnotowano wzrost powierzchni, zwłaszcza poza aglomeracjami. Galerie handlowe lokowane są też coraz częściej w małych miastach. Wynikać może to z faktu, iż uczestnicy rynku obserwują pewne nasycenie obiektów w dużych miastach i aglomeracjach (por. raport DTZ). Przy braku bezpośredniej konkurencji oraz jednocześnie niskich cenach gruntów w mniejszych miastach, inwestorzy są bardziej skłonni do podjęcia ryzyka i inwestowania w miastach, w których niekoniecznie mogą liczyć na zamożnych klientów z dużych aglomeracji i które zależą silnie od koniunktury. W drugiej połowie 2011 r. czynsze za m kw. powierzchni handlowej w najlepszych lokalizacjach utrzymują się na poziomie z początku roku. W II kw. br. stopa kapitalizacji uległa dalszej kompresji . Czynsze przy głównych ulicach handlowych w IV kw. pozostawały na poziomach obserwowanych od początku 2011 r. Jedynie we Wrocławiu można zauważyć spadkowy trend, który trwa już od początku 2009 r.

Kontynuowane jest istotne zróżnicowanie najwyższych czynszów w poszczególnych miastach. Na rynku powierzchni magazynowych w drugiej połowie 2011 r. odnotowano wzrost podaży przekraczający 250 tys. m kw. Na większości rynków czynsze za powierzchnię magazynową pozostają stabilne.W Krakowie ww. czynsze spadły, co może wynikać z proporcjonalnie bardzo dużej nowo oddanej powierzchni. W 2011 r. oddano ponad 46 tys. m kw., co stanowi roczny wzrost powierzchni o prawie 70%. Zgodnie z danymi CBRE w 2011 r. około 40% powierzchni magazynowych w Polsce było budowane na zamówienie, co może wskazywać na pewną ostrożność deweloperów. Raport Market Beat Cushman & Wakefield Wiosna 2012 podaje, że na koniec 2011 r. w Polsce w budowie było około 370 tys. m kw. powierzchni magazynowej.

Do pobrania:

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: