eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościDobre wyniki spółek deweloperskich

Dobre wyniki spółek deweloperskich

2012-03-26 00:10

Dobre wyniki spółek deweloperskich

Zysk netto wybranych firm deweloperskich w mln zł © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Gdyby za wiarygodną ocenę kondycji kryzysu na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych przyjąć bieżące wyniki finansowe najbardziej rozpoznawalnych spółek publicznych z sektora deweloperskiego, to główny wniosek sprowadzałby się do stwierdzenia, że "nie taki diabeł straszny"... - pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Przeczytaj także: Co czeka rynek nieruchomości w 2024 roku?

Jak pokazała aktualna publikacja rocznych wyników finansowych spółek giełdowych, nie tylko żaden z notowanych na GPW rodzimych deweloperów mieszkaniowych nie zanotował w roku ubiegłym straty, ale uwzględniając trudne warunki makroekonomiczne, dokonania większości z nich można uznać za satysfakcjonujące, często nawet w odniesieniu do oczekiwań najbardziej wymagających akcjonariuszy.

Obiecujące wyniki

Z wybranej ósemki najbardziej reprezentatywnych i rozpoznawalnych rodzimych firm deweloperskich, generujących gros przychodów z budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych, tylko dwie – J.W. Construction i Robyg, opublikowały wyniki za 2011 rok gorsze od uzyskanych rok wcześniej, jednak wciąż pozostające na solidnym i „bezpiecznym” plusie. Pozostałe pochwaliły się wzrostem zysku netto w odniesieniu do roku poprzedniego, przy czym w większości przypadków zwyżkę tę można określić jako znaczącą. Najbardziej spektakularne różnice widać w przypadku Dom Development oraz Ganta, gdzie wzrosty były dwu-trzykrotne.

fot. mat. prasowe

Zysk netto wybranych firm deweloperskich w mln zł

Najbardziej spektakularny wzrost widać w przypadku Dom Development


Jeżeli poprawę wyników finansowych zestawimy z zauważalnym wzrostem ilościowym sprzedanych lokali mieszkalnych w roku 2011 względem 2010, to można odnieść wrażenie początku ożywienia na krajowym rynku mieszkaniowym. Statystyka ilościowa ma bowiem dość często charakter wyprzedzający w stosunku do okresowych danych finansowych, co wynika z metodyki sprzedaży mieszkań przez firmy deweloperskie. Najlepszym tego przykładem jest spółka Robyg, w przypadku której ubiegłoroczny rekordowy wynik sprzedażowy, niemal dwukrotnie wyższy niż w 2010 roku, zupełnie nie koresponduje z ostatnią publikacją wyników finansowych. - Pomimo tych bardzo obiecujących sygnałów, świadczących o coraz lepszych fundamentach giełdowych tuzów branży deweloperskiej, z ogłaszaniem końca kryzysu na krajowym rynku mieszkaniowym należy się zdecydowanie wstrzymać – uważa Grzegorz Kurowski z portalu RynekPierwotny.com.

Akcje tanie, perspektywy mgliste

Indeks WIG-Deweloperzy w roku ubiegłym zniżkował dokładnie o połowę swojej wartości. Na dzień dzisiejszy 12-miesięczna strata wskaźnika wciąż przekracza 40 procent. Nadarza się więc okazja do postawienia pytania, czy tak drastyczna przecena giełdowych producentów mieszkań w odniesieniu do wyników ich działalności jest uzasadniona, a co ważniejsze, jak wyglądają perspektywy odwrócenia niekorzystnego trendu?

Notowania giełdowych deweloperów, mierzone wartością indeksu WIG-Deweloperzy, od ponad pół roku pozostają w konsolidacji, która w swoim kształcie coraz bardziej zaczyna przypominać formację akumulacji prowadzącą do odwrócenia trendu spadkowego. Czy w związku z tym na ten rynek ma szansę powrócić koniunktura, choćby w znaczeniu spekulacyjno-giełdowym? Trudno powiedzieć. Bardzo dużo będzie zależało od ogólnego sentymentu inwestycyjnego na szeroko pojętym rynku kapitałowym, a tu ciągle nie widać jednoznacznych przesłanek kierunku rozwoju koniunktury.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: