Rynek ziemi odporny na kryzys
2012-03-29 09:30
Przeczytaj także: Globalne inwestycje w nieruchomości 2012
Komentarz
Kuba Karliński, Wealth Solutions-Inwestycje Ziemskie
Ceny mieszkań spadają, ale wciąż w wielu miejscach Polski bardziej opłaca się zbudować dom, niż kupić duże mieszkanie w mieście. Z taką sytuacją mamy do czynienia w Warszawie i powiatach ją okalających. Cena jednego metra mieszkania w stolicy jest wciąż tak wysoka, że taniej wyniesie nas budowa domu o powierzchni 150 m² poza miastem, niż kupno trzypokojowego mieszkania w jego granicach. Podobnie jest w powiecie wielickim pod Krakowem, czy średzkim pod Wrocławiem.
fot. mat. prasowe
Zestawienie kosztów budowy domu i kupna mieszkania
Własny dom z ogrodem staje się wyborem coraz większej grupy mieszkańców miast. Obecnie skłania ich do tego nie tylko chęć poprawy komfortu życia, ale również względy ekonomiczne.
W najbliższym czasie otrzymają również argumenty związane z komunikacją. Rozwijająca się infrastruktura transportowa skróci czas dojazdu do miast z terenów położonych poza ich granicami. Przykładem może być Grodzisk Mazowiecki, z którego dojazd koleją do centrum Warszawy zajmuje obecnie pół godziny. Niedługo czas ten skróci się, a miasto dodatkowo uzyska autostradowe połączenie z Warszawą. Tym samym Grodzisk Maz., który nie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy, będzie miał porównywalne połączenie z centrum Warszawy, jak niektóre z jej dzielnic. Podobne zmiany szykują się również w innych regionach.
Informacje o badaniu
Raport: Rynek Ziemi w Polsce - Aglomeracje został przygotowany przez ekspertów Wealth Solutions i zawiera dane na temat cen transakcyjnych na rynku ziemi w powiatach okalających wybrane stolice regionów. Dane potrzebne do przygotowaniu tego dokumentu zostały zebrane przez Centrum AMRON. Jest to pierwszy tego typu dokument w Polsce prezentujący zmiany cen transakcyjnych, a nie ofertowych dla rynki ziemi rolnej i budowlanej.
oprac. : Wealth Solutions
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)