Sprzedaż mieszkania przez pośrednika
2012-04-11 00:16
Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania: o czym pamiętać?
Krok 1: decyzjaNieufność w podejściu do pośredników skutkuje różnymi zachowaniami zachęcającymi do rezygnacji z ich usług. Zwolennicy samodzielnej sprzedaży mieszkań i domów argumentują, że agenci biorą pieniądze „za nic”. A ci, którzy skorzystali z usług agencji nieraz skarżą się na ich niską jakość. Jednak współpraca z pośrednikiem ma swoje dobre strony. Jeśli wybór dokonywany jest uważnie, pozwala zrzucić z głowy wiele problemów. Nie trzeba odbierać telefonów od klientów, wrzucać ogłoszeń do serwisów, a przede wszystkim zajmować się biurokracją i sprawami urzędowymi. Jak mają się te obiegowe opinie do statystyk skarg? W 2010 roku było ich w Ministerstwie Infrastruktury 139.
W 2011 – już tylko 82. Mimo, że zawód pośrednika należy ciągle jeszcze do zawodów silnie regulowanych, jego przedstawicieli jest na rynku bardzo wielu – łącznie kilkanaście tysięcy osób. Czy są to argumenty wystarczające do podjęcia decyzji o współpracy z pośrednikiem? To zależy. Kto czuje się na siłach i wie, jak najlepiej sprzedać mieszkanie, a potem załatwić sprawy urzędowe (choćby napisać odpowiednią umowę przedwstępną czy odebrać nieruchomość), może próbować działań na własną rękę. Kto nie ma czasu albo nie wie, jak się za to zabrać, powinien skorzystać z usług specjalisty.
„Podejmując ryzyko samodzielnego zakupu trzeba pamiętać, że większość nieruchomości dostępnych na rynku ma obciążoną hipotekę, chociażby z racji zaciągniętego na jej zakup kredytu hipotecznego. Prowadzenie transakcji przez wykwalifikowanego pośrednika daje bezpieczeństwo transakcji. To pośrednik dba o odpowiednie zabezpieczenie kolejnych etapów zakupu” – dodaje Agnieszka Grotkowska, Dyrektor sprzedaży Domiporta.pl.
Krok 2: weryfikacja
Podstawą zaufania jest weryfikacja. Transakcje na rynku nieruchomości warte są setki tysięcy złotych, dlatego właśnie tu należy szczególnie dokładnie sprawdzać tych, z którymi się współpracuje. Przede wszystkim – pośredników. W pierwszej kolejności należy zweryfikować licencję zawodową. Każdy pośrednik powinien mieć ją w swoim biurze. Jeśli klient nie widzi jej na ścianie, może poprosić o jej pokazanie. Ale uwaga: nie wszyscy pracownicy biur nieruchomości to licencjonowani pośrednicy. Prawo pozwala, aby w każdym oddziale biura była tylko jedna osoba z takimi uprawnieniami. To ona powinna dokonywać wszystkich czynności pośredniczych i ona powinna podpisać się na umowie.
Agnieszka Grotkowska podpowiada: „Chcąc potwierdzić prawdziwość licencji możemy sprawdzić pośrednika po numerze w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami dostępnym na stronach Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej” Rejestr ten jest ogólnodostępny pod adresem transport.gov.pl.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)