Ceny transakcyjne nieruchomości III 2012
2012-04-10 12:59
Przeczytaj także: Ceny transakcyjne nieruchomości II 2012
KOMENTARZ Home Broker, 06.04.2012 r.
Marcowy odczyt indeksu cen mieszkań używanych wskazuje na kontynuację dotychczasowego trendu spadkowego. Najświeższe dane mówią o przecenie w największych miastach o 2,8 proc. względem odczytu lutowego. W efekcie indeks cen mieszkań znalazł się na historycznie najniższym poziomie. W ujęciu rocznym przecena wyniosła 8,5 proc.
Czy liczba transakcji może zacząć rosnąć?
Taki wynik niepokoi jeśli wziąć pod uwagę, że spadła też liczba zawieranych transakcji. Są to dwa kluczowe czynniki wskazujące kondycję rynku nieruchomości. W odczycie marcowym Home Broker i Open Finance odnotowały zmniejszenie liczby transakcji o 8,4 proc. rok do roku., chociaż trzeba zauważyć, że w samym Home Brokerze marzec przyniósł duży wzrost liczby transakcji (wyniósł on o 11 proc. względem lutego; na rynku pierwotnym liczba transakcji wzrosła natomiast aż o 40 proc. m/m). Głównym „winowajcą” tych negatywnych zmian jest kredyt, o który jest dziś trudniej niż rok temu. Zgodnie z danymi Home Broker trzyosobowa rodzina z miesięcznym dochodem na poziomie 5 tys. zł netto mogłaby dziś liczyć na 371 tys. zł kredytu w PLN, podczas gdy rok temu było to 429 tysięcy. W przypadku kredytów walutowych zmiana jest jeszcze większa, a ponadto tego rodzaju finansowanie oferowane jest w tej chwili tylko przez kilka banków stawiających rygorystyczne wymagania kredytobiorcom. banków. Na koniec warto zauważyć, że opisywanych dziś danych nie można oceniać jednoznacznie negatywnie.
Ceny spadają, a optymizm rośnie
Trudno nie odnieść wrażenia, że ożywienie to widzą już doradcy Home Broker, którzy pomimo pogłębiającej się korekty cen mieszkań od początku roku deklarują coraz większy optymizm co do przyszłości rynku. Gdyby ich przewidywania znalazły odzwierciedlenie w przyszłych danych oznaczałoby to zahamowanie spadów cen w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy. W tej perspektywie najnowsza prognoza doradców Home Broker mówi bowiem o przecenie na poziomie zaledwie 0,9 proc.
fot. mat. prasowe
Prognoza zmiany cen mieszkań w największych miastach Polski
Taki wynik jest konsekwencją rosnącego poziomu optymizmu wśród doradców Home Broker. Podczas gdy w grudniu mniej niż jeden na pięciu ankietowanych spodziewał się, że ceny mieszkań w horyzoncie 12-miesięcznym wzrosną, dziś jest ich 42 proc. Przeciwnego zdania jest 46 proc. osób, a więc niewiele więcej. Niezdecydowany co do konkretnego trendu na rynku jest co dziesiąty doradca.
fot. mat. prasowe
Odsetek nabywców, którzy mogą nie znależc oferty dla siebie
O kredyt nie powinno być już znacznie trudniej
Co w kolejnych miesiącach będzie kluczowe dla zmiany cen mieszkań? Bez wątpienia będą to przede wszystkim skłonność banków do finansowania rynku oraz podaż mieszkań. W pierwszym przypadku trudno wyrokować dziś z jaką zmianą będziemy mieli do czynienia. Z jednej strony RPP coraz dobitniej sugeruje, że nie wyklucza podnoszenia stóp procentowych, z drugiej strony marże kredytów w złotych, są w niewielkim trendzie spadkowym. Do powiedzenia na rynku nieruchomości sporo będą też mieli deweloperzy, którzy wciąż nie szczędzą nakładów na nowe inwestycje mieszkaniowe. Taka sytuacja wywołuje dodatkową presję na obniżki stawek za metr. Po stronie czynników pozytywnych mamy natomiast dobrą kondycję polskiej gospodarki, a także dużą liczbę osób zainteresowanych zakupem mieszkań.
Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker
oprac. : Open Finance
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)