eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościRynek nieruchomości w Polsce IV 2012

Rynek nieruchomości w Polsce IV 2012

2012-04-16 13:03

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce III 2012


KATOWICE

Stolica Górnego Śląska od lat zajmuje szczególne miejsce na krajowej mapie nieruchomościowej; jest to zasługą relatywnie niskich cen mieszkań oraz ich wyjątkowej stabilności. I to właśnie ten pierwszy czynnik zdaje się być powodem stosunkowo dużego, ustępującego tylko Warszawie, odsetka klientów zainteresowanych dużymi mieszkaniami, z pięcioma i więcej pokojami, wynoszącego 3,5% całkowitego popytu.

fot. mat. prasowe

Poszukiwana liczba pokoi - Katowice

Największa grupę poszukujących stanowią chętni na zakup mieszkań 2-pokojowych


W pozostałych segmentach ofert statystyki popytu nie odbiegają w istotny sposób od średnich dla całej Polski; największa grupę poszukujących stanowią chętni na zakup mieszkań 2-pokojowych (42,4%). Lokalami 3-pokojowymi interesuje się 24,1% klientów, a kawalerkami – podobnie jak mieszkaniami 4-pokojowymi – co dziesiąty klient.

KRAKÓW

Prawie 20-procent klientów zainteresowanych zakupem kawalerki i jeden z najniższych – wynoszący 0,6% – odsetek klientów na zakup mieszkań z minimum 5 pokojami – to cechy, które wyróżniają Kraków. Stosunkowo wysoki popyt na małe mieszkania to zasługa z jednej strony wciąż wysokich cen krakowskich mieszkań, z drugiej zaś akademickiego charakteru miasta. Dla wielu młodych ludzi kończących studia i zaczynających swoja karierę zawodową, ale także dla studentów z zamożniejszych rodzin, to właśnie własna kawalerka jest pierwszym krokiem na drodze do usamodzielnienia się.

fot. mat. prasowe

Poszukiwana liczba pokoi - Kraków

Popyt na mieszkania 2- i 3-pokojowe (odpowiednio 42% i 29,1%) nie odbiega od średniej krajowej


O ile popyt na mieszkania 2- i 3-pokojowe (odpowiednio 42% i 29,1%) nie odbiega od średniej krajowej to wynoszący 8,7% udział klientów poszukujących mieszkań 4-pokojowych jest wyraźnym odstępstwem. Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać we wspomnianych wcześniej cenach dużych mieszkań, które w warunkach mniejszego niż przed kilkoma laty popytu pozostają wciąż nadmiernie wygórowane.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: