eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościJakie zmiany wprowadza ustawa deweloperska?

Jakie zmiany wprowadza ustawa deweloperska?

2012-05-10 09:53

Przeczytaj także: Umowa deweloperska: nowa ustawa cz.I


Prospekt informacyjny

W związku z nową ustawą firmy deweloperskie zostały też zobligowane do prowadzenia szczegółowo określonych w przepisach działań informacyjnych, służących zapoznaniu potencjalnego klienta z sytuacją prawną oraz finansową danej spółki i realizowanej przez nią inwestycji. Podstawowym obowiązkiem deweloperów jest przygotowanie tzw. prospektu informacyjnego, zawierającego szczegółowe dane na temat powstającej inwestycji. Firmy deweloperskie zostały zobowiązane dostarczyć prospekt każdej zainteresowanej osobie w formie papierowej lub elektronicznej. Oczywiście w przypadku konieczności wprowadzenia ewentualnych zmian w tym dokumencie, deweloperzy będą musieli na bieżąco informować klientów o modyfikacjach i dostarczać im zaktualizowane egzemplarze. W części ogólnej prospektu powinny znaleźć się takie informacje jak: dokładny opis inwestycji, jej stan prawny oraz harmonogram prac budowlanych i sposób ich finansowania. Natomiast w części indywidualnej powinny znajdować się wszelkie szczegóły dotyczące konkretnego lokalu, którym zainteresowany jest nabywca, a więc m.in. opis technologii wykonania i sposobu wykończenia oraz cena za metr kwadratowy.

Dodatkowo, prospekt powinien zawierać informacje o wszelkich innych planowanych inwestycjach budowlanych, komunikacyjnych i komunalnych w pobliżu kupowanej nieruchomości – pozwoli to klientom uzyskać istotną wiedzę na temat tego, jak będzie w przyszłości wyglądać ich sąsiedztwo. Niedopełnienie przez deweloperów obowiązków związanych z prospektem informacyjnym lub podanie w nim fałszywych informacji, bądź zatajenie istotnych faktów, podlega odpowiedzialności karnej. Podobnie jest w przypadku przekazywania potencjalnym nabywcom informacji, które są nieaktualne. Uchybienia w tym względzie mogą również być podstawą do odstąpienia nabywającego od umowy deweloperskiej – jeśli więc deweloper zaniedba kwestię prospektu informacyjnego, nabywca bez żadnych konsekwencji może zrezygnować z zakupu danej nieruchomości.

Nie ma wątpliwości co do tego, że cel przyświecający twórcom ustawy deweloperskiej, czyli zwiększenie bezpieczeństwa nabywców lokali realizowanych w ramach projektów deweloperskich, jest jak najbardziej słuszny. Należy jednakże postawić pytanie, na ile ta szlachetna idea została zrealizowana w praktyce oraz jakie mogą być rzeczywiste skutki jej wdrożenia. Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w związku z nową ustawą deweloperzy ponosić będą koszty obsługi rachunków powierniczych oraz gwarancji przez banki. Po drugie, z powodu konieczności wprowadzenia złożonych procedur obsługi prawnej zwiększą się koszty administrowania projektami. Co więcej, pamiętać trzeba także o kosztach biur sprzedaży, które są odpowiedzialne za przygotowanie prospektów i nowych projektów umów. Konieczność poniesienia przez deweloperów tak wielu różnych wydatków z pewnością będzie musiała zostać wkalkulowana w ostateczną cenę nieruchomości. Niepokoić może także fakt, że twórcy ustawy w kilkudziesięciu paragrafach próbują w niezbyt czytelny sposób opisać i uregulować bardzo złożony stan prawny, jednocześnie nakładając za nieprzestrzeganie nowej ustawy bardzo poważne sankcje, włączając w to również sankcje karne. Wieloznaczność licznych zapisów dokumentu oraz brak orzecznictwa oznaczają duże ryzyko biznesowe dla deweloperów. Dopiero pierwsze wyroki sądów pozwolą wyjaśnić rozliczne wątpliwości i zweryfikują, na ile nowa ustawa spełnia pokładane w niej oczekiwania.

Marcin Płoszka, radca prawny

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: