Rynek nieruchomości w Polsce V 2012
2012-05-17 14:03
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce IV 2012
Nadal spada za to oprocentowanie kredytów w euro, trzymiesięczny EURIBOR, powoli acz systematycznie, obniża się od pół roku, a tylko w ciągu ostatniego miesiąca spadł z 0,75 do 0,69 proc. Ale to zmiana niewiele wpływająca na raty kredytów. Dużo większe znaczenie mają aktualnie wahania kursu EUR/PLN. Podczas gdy w połowie czerwca za wspólną walutę trzeba było zapłacić mniej niż 4,20 zł, to w połowie maja kurs EUR/PLN zbliżył się do 4,30. Taka zmiana oznacza wzrost miesięcznej raty kredytu o ok. 2,4 proc. Podobnie wygląda sytuacja z kredytami we franku szwajcarskim. Notowania tej waluty wzrosły z 3,48 do 3,58 zł, co oznacza wzrost miesięcznej raty kredytu we franku o prawie 2,9 proc. Stawka LIBOR 3M, odpowiedzialna za oprocentowanie kredytów w szwajcarskiej walucie, pozostaje na niezmienionym poziomie 0,11 proc.
fot. mat. prasowe
Ceny ofertowe mieszkań w 18 największych miastach Polski
Skokowych zmian cen mieszkań jak nie było, tak nie ma – wynika z najnowszej analizy portalu nieruchomości domy.pl. Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym stawki ofertowe pozostały na niemal takim samym poziomie jak przed miesiącem. Ponad 1-procentowy spadek cen nastąpił tylko w trzech miastach – Gdyni (1,1%), Łodzi (1,3%), Białymstoku (1,6%) i Gdańsku (2%).
Przekraczający 1% wzrost średniej (wynikający z wystawienia do sprzedaży na rynku wtórnym w tych miastach większej liczby mieszkań nowych) zanotowało Opole (1,8%) oraz Rzeszów (2,3%).
W porównaniu rok do roku największy spadek średnich cen ofertowych nastąpił w Łodzi (8%), Wrocławiu (8%) i Gdyni (7,5%). Jedynym miastem 'na plusie' jest Rzeszów, w którym średnia cena ofertowa w kwietniu br. była o 2,7% wyższa niż przed rokiem.
Indeks Cen Mieszkań
Portal nieruchomości domy.pl rozpoczął comiesięczną publikację Indeksu Cen Mieszkań (ICM) - nowego standardu pomiaru trendu na polskim rynku sprzedaży mieszkań.
W dniu pierwszej publikacji – 11 maja 2012 r. wartość ICM wyniosła 880,04 pkt. i była niższa od wartości bazowej z września 2007 r. o 12%. Oznacza to, że ceny mieszkań w Polsce spadły w tym okresie nominalnie o 12%.
Indeks Cen Mieszkań (ICM) wyraża łączną wartość względną średnich cen ofertowych mieszkań wystawionych do sprzedaży w portalach Grupy Melog.com obliczaną na podstawie średnich cen ofertowych w 10 największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice) ważoną liczbą mieszkańców tych miast. Bazową datą dla ICM jest wrzesień 2007 roku, a wartość bazowa wynosi 1000 punktów.
ICM jest najbardziej miarodajnym wskaźnikiem trendu cenowego, który dostarcza wszystkim zainteresowanym - kupującym i sprzedającym mieszkania, pośrednikom, deweloperom i innym uczestnikom rynku - czytelnej informacji o aktualnym stanie cen mieszkań i ich zmianach w przeszłości. Pozwala także na prowadzenie szczegółowych porównań i analiz wartości ICM w odniesieniu do innych wskaźników, m.in. inflacji, kursów akcji, walut, cen kruszców, etc.
fot. mat. prasowe
Indeks Cen Mieszkań
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)