Luksusowe rezydencje raczej na rynku wtórnym
2012-05-22 13:50
Przeczytaj także: Luksusowe rezydencje od deweloperów to rzadkość
Zabytkowe wille na rynku wtórnym
fot. mat. prasowe
Alternatywą dla zakupu nowej willi jest rynek wtórny. Tutaj oferta jest większa, ale też częściej pieczę nad nieruchomością może mieć konserwator zabytków, z którego zdaniem trzeba będzie się liczyć podczas planowania zmian aranżacyjnych czy remontów. Dotyczy to oczywiście starszej zabudowy willowej, dworkowej lub obronnej. Przykład? Luksusowa nieruchomość zbudowana w 1905 roku położona w Lublińcu. Pierwotnie budynek funkcjonował jako szkoła, ale po gruntownym remoncie zakończonym w 2010 roku stanowi luksusową 300-metrową rezydencję położoną na działce o powierzchni prawie 3 tys. m kw. Nieruchomość ma 7 pokoi i została wyceniona na niecałe 3 miliony złotych. Wyposażenie to między innymi kominek, akwarium o pojemności 1300 litrów, stara drewniana biblioteka czy meble z litego drewna.
fot. mat. prasowe
Jeszcze starsze mury XIV-wiecznego zamku krzyżackiego położonego w województwie Warmińsko-Mazurskim zostały wycenione na 3 miliony euro. Fragment trzykondygnacyjnego zamku o powierzchni 630 m kw. położony jest na hektarowej działce.
fot. mat. prasowe
Wykończone i wyposażone luksusowe rezydencje mogą być jednak jeszcze droższe. Wiele zależy bowiem od lokalizacji. Przykład? Na terenie warszawskiego Wilanowa na właściciela czeka piętrowa rezydencja o powierzchni ponad 800 m kw. wykończona w wysokim standardzie za cenę 12 milionów złotych. Idąc dalej, na terenie prestiżowego Konstancina-Jeziorny (na południe od stolicy) na nabywcę czeka rezydencja o powierzchni ponad 650 m kw. na działce 3,3 tys. m kw. Cena ofertowa tej w pełni wykończonej i wyposażonej willi z salą kinową, basenem i sauną to 6,2 miliona złotych. Dwukrotnie większym budżetem trzeba dysponować, żeby stać się właścicielem ponad 900-metrowej rezydencji na działce o powierzchni 3,3 tys. m kw. na ulicy Kościelnej (blisko parku zdrojowego). Tej willi nie wyróżnia basen ani wykończenie z wykorzystaniem wysokiej jakości kamieni i drewna, co w tym segmencie rynku jest standardem, ale trzy strumienie wodne na terenie parceli. To jednak nie są najdroższe przykłady nieruchomości, które można znaleźć na omawianym rynku.
fot. mat. prasowe
Ochrona lżejsza niż rejestr
Można wyróżnić dwa poziomy opieki nad zabytkami roztaczanej przez konserwatora. Mniej wymagające wobec właściciela jest objęcie ochroną konserwatorską, o czym decydują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalanego przez gminę. Bardziej wymagające jest wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków. W pierwszym przypadku na uzgodnienia projektu remontu konserwator ma bowiem 30 dni i jeśli nie wyrobi się w tym terminie, to można przystąpić do prac. Gdy natomiast nieruchomość jest wpisana do rejestru, to zanim właściciel przystąpi do remontu, pozwolenie nań musi wydać konserwator, a terminy oczekiwania na taką decyzję nie są z góry ustalone. Ponadto warto zauważyć, że wobec nieruchomości zabytkowych, gminie przysługuje prawo pierwokupu. Może się więc okazać, że po sporządzeniu umowy przedwstępnej gmina wejdzie w prawa niedoszłego nabywcy i sama kupi nieruchomość.
Artur Wach
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
rybka999 / 2013-06-14 19:04:27
Naprawdę luksusowych rezydencji w Polsce jest mało. W zasadzie znam tylko jedno takie osiedle. W okolicach Gdyni, dokładniej w Suchym Dworze znajduje się osiedle Tesoro Ivory. http://www.tsinvest.pl/pl/rezydencje-etap-1/alhambra-luksusowa-rezydencja [ odpowiedz ] [ cytuj ]