eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościLuksusowe rezydencje raczej na rynku wtórnym

Luksusowe rezydencje raczej na rynku wtórnym

2012-05-22 13:50

Przeczytaj także: Luksusowe rezydencje od deweloperów to rzadkość


Zabytkowe wille na rynku wtórnym

fot. mat. prasowe

Fot. 1

Rezydencja w szkole


Alternatywą dla zakupu nowej willi jest rynek wtórny. Tutaj oferta jest większa, ale też częściej pieczę nad nieruchomością może mieć konserwator zabytków, z którego zdaniem trzeba będzie się liczyć podczas planowania zmian aranżacyjnych czy remontów. Dotyczy to oczywiście starszej zabudowy willowej, dworkowej lub obronnej. Przykład? Luksusowa nieruchomość zbudowana w 1905 roku położona w Lublińcu. Pierwotnie budynek funkcjonował jako szkoła, ale po gruntownym remoncie zakończonym w 2010 roku stanowi luksusową 300-metrową rezydencję położoną na działce o powierzchni prawie 3 tys. m kw. Nieruchomość ma 7 pokoi i została wyceniona na niecałe 3 miliony złotych. Wyposażenie to między innymi kominek, akwarium o pojemności 1300 litrów, stara drewniana biblioteka czy meble z litego drewna.

fot. mat. prasowe

Fot. 2

Osiemnastowieczny dworek koło Krakowa

Dla osób, które bardziej pociąga etos szlachecki rozwiązaniem może być XVIII-wieczny drewniany dworek, który wyceniony został przez właściciela na 2,5 mln zł i położony jest w odległości 30 km od centrum Krakowa. Poddany pełnej renowacji zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz budynek ma 550 m kw. i leży na działce o powierzchni 2,3 ha, na której aż 1 ha przypada na ogród. – W cenie oferowana jest zabudowa kuchenna i zabytkowe piece kaflowe. Ciekawostką jest też ogrzewanie podłogowe na parterze. – wymienia Adam Stefanko, doradca Home Broker z Krakowa.

Jeszcze starsze mury XIV-wiecznego zamku krzyżackiego położonego w województwie Warmińsko-Mazurskim zostały wycenione na 3 miliony euro. Fragment trzykondygnacyjnego zamku o powierzchni 630 m kw. położony jest na hektarowej działce.

fot. mat. prasowe

Fot. 3

Zamek - widok z komnaty sypialnej na rozlewisko

Jest on częściowo wyposażony, a na terenie znaleźć można fosę, jezioro i dwie baszty. Nieruchomość położona jest w centrum miasta i choć wymaga wkładu finansowego posiada potencjał, aby stać się dochodową atrakcją turystyczną.

Wykończone i wyposażone luksusowe rezydencje mogą być jednak jeszcze droższe. Wiele zależy bowiem od lokalizacji. Przykład? Na terenie warszawskiego Wilanowa na właściciela czeka piętrowa rezydencja o powierzchni ponad 800 m kw. wykończona w wysokim standardzie za cenę 12 milionów złotych. Idąc dalej, na terenie prestiżowego Konstancina-Jeziorny (na południe od stolicy) na nabywcę czeka rezydencja o powierzchni ponad 650 m kw. na działce 3,3 tys. m kw. Cena ofertowa tej w pełni wykończonej i wyposażonej willi z salą kinową, basenem i sauną to 6,2 miliona złotych. Dwukrotnie większym budżetem trzeba dysponować, żeby stać się właścicielem ponad 900-metrowej rezydencji na działce o powierzchni 3,3 tys. m kw. na ulicy Kościelnej (blisko parku zdrojowego). Tej willi nie wyróżnia basen ani wykończenie z wykorzystaniem wysokiej jakości kamieni i drewna, co w tym segmencie rynku jest standardem, ale trzy strumienie wodne na terenie parceli. To jednak nie są najdroższe przykłady nieruchomości, które można znaleźć na omawianym rynku.
Największe i najbardziej luksusowe rezydencje w Konstancinie są często wyceniane przez właścicieli na kwoty zbliżone do 20 milionów złotych. Za podobną cenę na terenie podwarszawskich Łomianek (otulina parku narodowego) na nowego właściciela czeka nowoczesna i luksusowa willa o powierzchni blisko 1,5 tys. m kw. na dziesięciokrotnie większej działce. Cena wywoławcza to 22 miliony złotych. Za tę cenę otrzymuje się wykończoną i wyposażoną rezydencję z basenem, siłownią, jeziorem i sporych rozmiarów ogrodem. Na podobne sumy wyceniane są najdroższe rezydencje po drugiej stronie Warszawy – w prestiżowym Konstancinie-Jeziornej.

Ochrona lżejsza niż rejestr

Można wyróżnić dwa poziomy opieki nad zabytkami roztaczanej przez konserwatora. Mniej wymagające wobec właściciela jest objęcie ochroną konserwatorską, o czym decydują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalanego przez gminę. Bardziej wymagające jest wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków. W pierwszym przypadku na uzgodnienia projektu remontu konserwator ma bowiem 30 dni i jeśli nie wyrobi się w tym terminie, to można przystąpić do prac. Gdy natomiast nieruchomość jest wpisana do rejestru, to zanim właściciel przystąpi do remontu, pozwolenie nań musi wydać konserwator, a terminy oczekiwania na taką decyzję nie są z góry ustalone. Ponadto warto zauważyć, że wobec nieruchomości zabytkowych, gminie przysługuje prawo pierwokupu. Może się więc okazać, że po sporządzeniu umowy przedwstępnej gmina wejdzie w prawa niedoszłego nabywcy i sama kupi nieruchomość.

Artur Wach

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Luksusowe rezydencje w Gdyni

    rybka999 / 2013-06-14 19:04:27

    Naprawdę luksusowych rezydencji w Polsce jest mało. W zasadzie znam tylko jedno takie osiedle. W okolicach Gdyni, dokładniej w Suchym Dworze znajduje się osiedle Tesoro Ivory. http://www.tsinvest.pl/pl/rezydencje-etap-1/alhambra-luksusowa-rezydencja odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: