eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościZakup mieszkania - preferencje Polaków

Zakup mieszkania - preferencje Polaków

2012-05-31 11:47

Przeczytaj także: Zakup mieszkania trwa coraz dłużej


fot. mat. prasowe

Kryterium ceny nominalnej mieszkania

Kryterium ceny nominalnej mieszkania - najpopularniejsze od 300 do 400 tyś.


Zgodnie z oczekiwaniami w przypadku trzeciego kryterium – powierzchni mieszkania, najbardziej „obleganym” przez użytkowników portalu RynekPierwotny.com przedziałem było 40 – 60 mkw. Wynika to z istotnej „uniwersalności” takiego zakresu powierzchni, który w przypadku rodzimego rynku mieszkaniowego dotyczy zarówno niewielkich lokali 2-pokojowych, jak i optymalnych powierzchni mieszkań 3-pokojowych. Tym razem reguła została zanegowana tylko w jednej, trójmiejskiej lokalizacji, gdzie mieszkań najmniejszych, do 40 mkw., poszukiwała dokładnie połowa użytkowników portalu.

fot. mat. prasowe

Kryterium powierzchni mieszkania

Kryterium powierzchni mieszkania - najpopularniejsze od 40 do 60 m2


Przy okazji przeprowadzonego badania sprawdzono stosunek odsetka kobiet i mężczyzn korzystających z przeglądarki portalu RynekPierwotny.com. Okazało się, że kobiety zdecydowanie górują nad mężczyznami, jeśli chodzi o liczebność przedstawicieli obu płci przy czynności poszukiwania nowego lokum.

fot. mat. prasowe

Stosunek odsetka kobiet i mężczyzn

Stosunek odsetka kobiet i mężczyzn - kobiety stanowią 55%


W sumie interpretacja zebranych statystyk portalu RynekPierwotny.com prowadzi do niejednoznacznych wniosków. - Z jednej strony potwierdzona została teza o istniejącym w kraju wciąż ponadprzeciętnym zainteresowaniu nieruchomościami mieszkaniowymi, o czym świadczy duża i wciąż rosnąca liczba użytkowników portalu korzystających z przeglądarki ofert nieruchomości. Z drugiej strony jednak brak jest jakichkolwiek przesłanek ewoluowania popytu potencjalnego na rodzime mieszkania w popyt efektywny. Obecną sytuację można określić jako stan wyczekiwania potencjalnych klientów deweloperskich biur sprzedaży na wyjaśnienie sytuacji społeczno-gospodarczej, związanej z kryzysem eurolandu, a także na liberalizację polityki kredytowej banków, a wreszcie też na korektę cenników nowych mieszkań. Niestety bardzo trudno jest ocenić jak długo taka sytuacja będzie miała miejsce i czy ulegnie dramatycznemu pogłębieniu. Pewne jest jednak, że kiedy dojdzie do rynkowego przesilenia, chętnych na kupno nowych mieszkań z pewnością nie zabraknie – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: