eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościRynek nieruchomości w Polsce VI 2012

Rynek nieruchomości w Polsce VI 2012

2012-06-14 12:45

Rynek nieruchomości w Polsce VI 2012

Średnie ceny ofertowe mieszkań w miejscowościach nadmorskich © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Maj nie przyniósł zauważalnych zmian na krajowym rynku mieszkaniowym. Utrudniony dostęp do kredytów, niepewna sytuacja na rynku pracy oraz niestabilność rynków finansowych skutecznie ograniczają popyt. Jednak i sprzedający odnajdują się w tych trudnych warunkach coraz częściej wystawiając oferty po niższych cenach i udzielając dodatkowych upustów - wynika ze wspólnego raportu portalu nieruchomości domy.pl i firmy doradztwa finansowego Open Finance.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce V 2012

Niepewność zatrudnienia, rosnące koszty życia, trudności w spełnieniu kryteriów niezbędnych do uzyskania kredytu i ogólna niechęć do podejmowania ryzyka jakim jest zaciągnięcie zobowiązania na wiele lat powodują, że od wielu miesięcy na rynku sprzedaży mieszkań widać wyraźny zastój – przy utrzymującej się na stałym poziomie podaży kurczy się grono chętnych do zakupów.

Jednocześnie na rynku wciąż większość stanowią oferty sprzedaży mieszkań obciążone nieuzasadnionym przekonaniem właścicieli o wyjątkowej atrakcyjność ich lokali. Oferowane po wygórowanych cenach cieszą się nikłym zainteresowaniem i powoli stają się tłem dla nowych ofert wystawianych przez osoby w pełni świadome aktualnej sytuacji na rynku.

Jak wynika z analizy portalu domy.pl do sprzedaży trafia coraz więcej mieszkań, które już w chwili pojawienia się na liście ogłoszeń przykuwają uwagę poszukujących. Wyróżnia je atrakcyjna cena, niższa o min. 5% od podobnych, konkurencyjnych ofert.

Jednak niższa cena ofertowa to dopiero pierwszy krok do skutecznego pozyskania klienta. Kolejnym niezbędnym do doprowadzenia do transakcji jest gotowość do negocjacji i udzielenie dodatkowego, upustu. Obecnie bowiem dopiero znacząco niższa w stosunku do innych ofert cena mieszkania czyni je na tyle atrakcyjnym, by klient poczuł, że znalazł prawdziwą okazję i zechciał dokonać zakupu.

A może mieszkanie nad morzem?

Zbliżające się lato to tradycyjnie czas, w którym wielu wczasowiczów spędzających miłe chwile nad Bałtykiem zastanawiać się będzie nad możliwością zakupu mieszkania lub apartamentu w nadmorskiej miejscowości. Kusić będzie bliskość piaszczystej plaży, szum fal a wspomagać je będzie typowa dla beztroskiego, wakacyjnego wypoczynku skłonność do marzeń.

Tymczasem nadmorskie miejscowości rzeczywiście kuszą bogactwem ofert. W portalu domy.pl chętni do zakupu mogą przebierać w tysiącach ofert - zarówno w mieszkaniach popularnych, mieszkaniach o podwyższonym standardzie jak i szerokiej gamie nowoczesnych, komfortowych apartamentów. O ile te pierwsze w Świnoujściu, Dziwnowie czy Łebie można znaleźć nawet w cenach poniżej 3000 zł/m2 (nieco ponad 1/3 średniej ceny m2 mieszkania w Warszawie), o tyle stawki za najbardziej luksusowe apartamenty na Półwyspie Helskim osiągają dziesięciokrotność tej kwoty. W Juracie za możność patrzenia na fale z własnego tarasu i delektowania się pachnącym świerkami i pełnym jodu powietrzem trzeba zapłacić nawet 35 000 zł/m2.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań w miejscowościach nadmorskich

Najwyższe ceny ofertowe mieszkań są w Jastarni - 13 890 zł/m2


Kredyty nowe: status quo

Nie poprawia się sytuacja osób poszukujących kredytu mieszkaniowego. Banki nie zmieniają swego nastawienia i niewiele wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało to nastąpić. W ostatnich kilku tygodniach zmian w ofertach banków było niewiele, a te które miały miejsce, nie były korzystne dla klientów.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: