Rynek nieruchomości w Polsce VI 2012
2012-06-14 12:45
Średnie ceny ofertowe mieszkań w miejscowościach nadmorskich © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce V 2012
Niepewność zatrudnienia, rosnące koszty życia, trudności w spełnieniu kryteriów niezbędnych do uzyskania kredytu i ogólna niechęć do podejmowania ryzyka jakim jest zaciągnięcie zobowiązania na wiele lat powodują, że od wielu miesięcy na rynku sprzedaży mieszkań widać wyraźny zastój – przy utrzymującej się na stałym poziomie podaży kurczy się grono chętnych do zakupów.Jednocześnie na rynku wciąż większość stanowią oferty sprzedaży mieszkań obciążone nieuzasadnionym przekonaniem właścicieli o wyjątkowej atrakcyjność ich lokali. Oferowane po wygórowanych cenach cieszą się nikłym zainteresowaniem i powoli stają się tłem dla nowych ofert wystawianych przez osoby w pełni świadome aktualnej sytuacji na rynku.
Jak wynika z analizy portalu domy.pl do sprzedaży trafia coraz więcej mieszkań, które już w chwili pojawienia się na liście ogłoszeń przykuwają uwagę poszukujących. Wyróżnia je atrakcyjna cena, niższa o min. 5% od podobnych, konkurencyjnych ofert.
Jednak niższa cena ofertowa to dopiero pierwszy krok do skutecznego pozyskania klienta. Kolejnym niezbędnym do doprowadzenia do transakcji jest gotowość do negocjacji i udzielenie dodatkowego, upustu. Obecnie bowiem dopiero znacząco niższa w stosunku do innych ofert cena mieszkania czyni je na tyle atrakcyjnym, by klient poczuł, że znalazł prawdziwą okazję i zechciał dokonać zakupu.
A może mieszkanie nad morzem?
Zbliżające się lato to tradycyjnie czas, w którym wielu wczasowiczów spędzających miłe chwile nad Bałtykiem zastanawiać się będzie nad możliwością zakupu mieszkania lub apartamentu w nadmorskiej miejscowości. Kusić będzie bliskość piaszczystej plaży, szum fal a wspomagać je będzie typowa dla beztroskiego, wakacyjnego wypoczynku skłonność do marzeń.
Tymczasem nadmorskie miejscowości rzeczywiście kuszą bogactwem ofert. W portalu domy.pl chętni do zakupu mogą przebierać w tysiącach ofert - zarówno w mieszkaniach popularnych, mieszkaniach o podwyższonym standardzie jak i szerokiej gamie nowoczesnych, komfortowych apartamentów. O ile te pierwsze w Świnoujściu, Dziwnowie czy Łebie można znaleźć nawet w cenach poniżej 3000 zł/m2 (nieco ponad 1/3 średniej ceny m2 mieszkania w Warszawie), o tyle stawki za najbardziej luksusowe apartamenty na Półwyspie Helskim osiągają dziesięciokrotność tej kwoty. W Juracie za możność patrzenia na fale z własnego tarasu i delektowania się pachnącym świerkami i pełnym jodu powietrzem trzeba zapłacić nawet 35 000 zł/m2.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań w miejscowościach nadmorskich
Kredyty nowe: status quo
Nie poprawia się sytuacja osób poszukujących kredytu mieszkaniowego. Banki nie zmieniają swego nastawienia i niewiele wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało to nastąpić. W ostatnich kilku tygodniach zmian w ofertach banków było niewiele, a te które miały miejsce, nie były korzystne dla klientów.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)