Bezpieczny wynajem mieszkania
2012-06-23 00:20
![Bezpieczny wynajem mieszkania [© fotodesign-jegg.de - Fotolia.com] Bezpieczny wynajem mieszkania](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-mieszkan/Bezpieczny-wynajem-mieszkania-97235-200x133crop.jpg)
Umowa najmu © fotodesign-jegg.de - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zyskowny wynajem małego mieszkania
1. Jakie mieszkanie pod wynajem zakupić?Zdecydowanie najwięcej najemców poszukuje mieszkań w dużych miastach, najlepiej w pobliżu uczelni, w centralnych lokalizacjach lub miejscach dobrze skomunikowanych. „Pod wynajem warto zakupić dwupokojowe mieszkanie – według naszych badań, takiego lokum poszukuje aż niemal połowa najemców (49 proc.), to dwa razy więcej niż jest chętnych na kawalerki i mieszkania trzypokojowe. Dużo chętnych jest również na nieruchomości zlokalizowane w budynkach z tzw. wielkiej płyty, poszukuje ich aż 42 proc. wszystkich najemców.” – ocenia Bolesław Drapella, prezes morizon.pl.
2. Jak znaleźć najemcę?
Najskuteczniejsze jest poszukiwanie najemcy dla naszego mieszkania, za pośrednictwem Internetu i portali ogłoszeniowych takich jak morizon.pl. Warto wykazać się również własną inicjatywą i samemu porozwieszać ogłoszenia o wynajmie mieszkania, najlepiej w okolicach uczelni wyższych – zwiększy to nasze szanse na znalezienie w krótkim czasie najemcy. „Jeśli chcemy zaoszczędzić czas i zdecydujemy się na zatrudnienie pośrednika, który wykona za nas wiele spraw – od znalezienia najemcy, przez wynegocjowanie warunków umowy i jej skonstruowanie – musimy być przygotowani na dodatkowy koszt, w postaci prowizji. Najczęściej kwota ta to wysokość miesięcznego czynszu” – mówi Bolesław Drapella, prezes morizon.pl. „Wybierając pośrednika warto skorzystać z poleconego biura pośrednictwa, w którym pracują licencjonowani pośrednicy w ważnym ubezpieczeniem OC” – dodaje Drapella.
fot. fotodesign-jegg.de - Fotolia.com
Umowa najmu
By ustrzec się zniszczeń, warto ustanowić kaucję, którą najemca powinien zapłacić przed objęciem lokalu
Umowa najmu powinna zawierać:
- dokładnie określone strony umowy (ważne by podpisując dokument zweryfikować dane najemcy),
- szczegółowy opis przedmiotu najmu wraz z adresem, powierzchnią, liczbą pomieszczeń, kondygnacją a także z numerem księgi wieczystej,
- precyzyjne określenie przeznaczenia przedmiotu najmu,
- oświadczenie najemcy o znajomości stanu technicznego mieszkania,
- wskazanie czasu na jaki zawarta zostaje umowa oraz okresu wypowiedzenia,
- podanie wysokości czynszu oraz ewentualnej kaucji wraz z terminem i sposobem zapłaty,
- dokładne określenie sposobu rozliczenia dodatkowych kosztów, takich jak ubezpieczenie, podatki, zużycie mediów czy wywóz śmieci,
- wskazanie daty i miejsca sporządzenia umowy oraz podpisy stron umowy.
Warto w umowie zawrzeć również zobowiązanie najemcy do używania przedmiotu najmu tylko zgodnie z przeznaczeniem oraz do zwrócenia go w stanie niepogorszonym, a także sporządzić protokół określający stan techniczny przedmiotu najmu, wraz z dokładnym opisem stanu wyposażenia mieszkania. Protokół taki może stanowić podstawę do późniejszych rozliczeń między stronami.
![Ceny wynajmu mieszkań raczej stałe [© Kzenon - Fotolia.com] Ceny wynajmu mieszkań raczej stałe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-mieszkan/Ceny-wynajmu-mieszkan-raczej-stale-122949-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)