eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPoradyBezpieczny zakup mieszkania na rynku pierwotnym

Bezpieczny zakup mieszkania na rynku pierwotnym

2012-06-28 11:20

Bezpieczny zakup mieszkania na rynku pierwotnym

Zakup mieszkania © anna - Fotolia.com

Kupno mieszkania to poważne przedsięwzięcie, z którym wielu nabywców mierzy się po raz pierwszy w życiu. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) podpowiadają na co zwrócić uwagę wybierając nieruchomość na rynku pierwotnym i radzą jak bezpiecznie przebrnąć przez cały proces jej zakupu.

Przeczytaj także: Bezpieczny zakup mieszkania od dewelopera

Dobrze sprawdź inwestycję

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru mieszkania, dobrze jest zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego okolic nieruchomości. Może się okazać, że widok z okna na piękny park za parę lat przesłonią apartamentowce albo że blok znajdować się będzie tuż przy trasie szybkiego ruchu. Warto więc sprawdzić jakie inwestycje są planowane w kolejnych latach w najbliższej okolicy.

Niezwykle istotne jest także sprawdzenie wiarygodności dewelopera. Dobrze jest prześledzić inwestycje, które dotąd zrealizował, a także opinie na jego temat (np. w internecie). O jego wiarygodności może też świadczyć obecność wśród członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Szczególnie na wstępnym etapie inwestycji dobrze również sprawdzić, czy deweloper posiada prawomocne pozwolenie na budowę. Jeśli nabywca zamierza posiłkować się kredytem hipotecznym, takich informacji będzie zresztą żądał bank.

Zapoznaj się z procedurą kredytowania

Jeśli nabywca zamierza posiłkować się kredytem hipotecznym, dobrze wiedzieć wcześniej jak wygląda procedura kredytowania. - W przypadku mieszkań nabywanych od dewelopera, jeszcze w trakcie trwania prac budowlanych, kredyt wypłacany jest w transzach, po zakończeniu kolejnych etapów prac budowlanych. Przed wypłatą kolejnej części kwoty kredytu bank może chcieć skontrolować inwestycję, aby ocenić zaawansowanie prac. Czasem takie wizyty są płatne – jest to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Do momentu zakończenia prac budowlanych obowiązuje natomiast karencja w spłacie części kapitałowej raty – w tym czasie nabywca spłaca jedynie część odsetkową rat od wykorzystanej kwoty kredytu. Pełne raty zaczyna spłacać po odbiorze mieszkania – wyjaśnia Łukasz Kosiński (Credit House Polsk, Związek Firm Doradztwa Finansowego).

fot. anna - Fotolia.com

Zakup mieszkania

Przed dokonaniem wyboru mieszkania, dobrze jest zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego okolic nieruchomości

Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że po wypłacie pieniędzy, do momentu uprawomocnienia wpisu hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej, obowiązuje tak zwany okres przejściowy. Ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego tłumaczy, że w tym czasie banki chronią się przed utratą zabezpieczenia wypłaconych pieniędzy poprzez ubezpieczenie pomostowe kredytu. - Oznacza to zazwyczaj podniesienie oprocentowania kredytu o 1-1,5% do czasu wpisu hipoteki. Na rynku pierwotnym okres przejściowy może trwać nawet kilkanaście miesięcy, do czasu ukończenia budowy i przeniesienia własności lokalu na nabywcę. – mówi Łukasz Kosiński.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: