Zakup nieruchomości od komornika po zmianach w 2012 r.
2012-07-20 11:34
Licytacja komornicza © Junial Enterprises - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kredyt na mieszkanie z licytacji komorniczej
Najem nie zablokuje sprzedażyCzęść egzekucji z nieruchomości była faktycznie blokowana poprzez oddawanie przez dłużnika nieruchomości w długotrwały najem lub dzierżawę osobom trzecim i pobranie czynszu z góry za cały okres trwania umowy. Wystarczyło, aby przed wszczęciem egzekucji umowa najmu lub dzierżawy została dostarczona notariuszowi, który poświadczył na niej datę okazania mu dokumentu (czyli opatrzył ją tzw. datą pewną), aby nabywca takiej nieruchomości nie miał prawa wypowiedzieć jej najemcy lub dzierżawcy. Ponieważ czynsz został pobrany z góry, więc nabywca nie mógł też żądać jego zapłaty. To powodowało, że na zakup takich nieruchomości nie było chętnych. Umowy najmu czy dzierżawy były często pozorne i teoretycznie można było próbować je podważać, ale zainteresowanych prowadzeniem związanych z tym sporów sądowych i ponoszenia z tym ryzyka brakowało.
Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że osoba, która kupiła nieruchomość na egzekucji komorniczej, może pozbyć się dzierżawcy czy najemcy, nawet jeśli ten zawarł z poprzednim właścicielem umowę na czas oznaczony z datą pewną. Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nabywca wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu i dzierżawy. W przypadku gdy umowa najmu lub dzierżawy nieruchomości zawarta była na czas oznaczony dłuższy niż dwa lata, nabywca może wypowiedzieć tę umowę w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu na jego rzecz własności, z zachowaniem rocznego terminu wypowiedzenia, o ile umowa nie przewiduje terminu krótszego. Dotyczy to również przypadku, gdy umowa została zawarta z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy lub dzierżawcy wydana. Wynika to z art. 1002 K.p.c. W najgorszym więc przypadku nabywca będzie musiał tolerować najemcę lub dzierżawcę przez rok od kupna nieruchomości.
Jeśli dłużnik już po dokonaniu zajęcia jego nieruchomości oddał ją osobie trzeciej w użyczenie, leasing, najem lub dzierżawę, nie wywoła to skutków wobec nabywcy nieruchomości w egzekucji (art. 929 § 11 K.p.c.). Nabywca w ogóle nie będzie tymi umowami związany.
fot. Junial Enterprises - Fotolia.com
Licytacja komornicza
Zlikwidowano również możliwość nadużyć związanych z pobieraniem z góry czynszu za dłuższy okres czasu. Obecnie pobranie z góry przez dłużnika przed zajęciem nieruchomości przez komornika czynszu najmu za czas dłuższy niż trzy miesiące, a czynszu dzierżawy za czas dłuższy niż sześć miesięcy, licząc w obu przypadkach od dnia zajęcia, nie zwalnia najemcy lub dzierżawcy od obowiązku zapłaty czynszu do rąk komornika (art. 929 § 11 K.p.c.).
Wyszukiwarka licytacji
Sporym ułatwieniem dla osób zainteresowanych kupnem nieruchomości na licytacji komorniczej jest obowiązek zamieszczania przez komorników informacji o wszystkich licytacjach z nieruchomości na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.
Dzięki funkcjonalnej wyszukiwarce można sprawdzić szczegóły dotyczące licytacji domów, mieszkań, lokali użytkowych, garaży, miejsc postojowych, magazynów, hal i innych nieruchomości. Możliwe jest zamówienie e-mailowej subskrypcji informacji o nowych licytacjach, według przyjętej kategorii i województw.
www.licytacje.komornik.pl - strona internetowa Krajowej Rady Komorniczej z wyszukiwarką licytacji z nieruchomości i ruchomości.
Kolejna egzekucja po pół roku
Jeśli na pierwszym terminie egzekucji z nieruchomości nie zostanie ona sprzedana, wyznaczany jest drugi termin. Jeżeli i na nim nie znajdzie się nabywca, a żaden z wierzycieli nie zdecyduje się na przejęcie nieruchomości na własność, to egzekucja z nieruchomości jest umarzana. Kolejną egzekucję z tej samej nieruchomości można wszcząć po upływie sześciu miesięcy. Wcześniej ten termin był dłuższy - wynosił rok.
W razie umorzenia egzekucji komornik ma obowiązek złożenia wniosku o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie wniosku o wszczęciu egzekucji ze zbioru dokumentów, w razie umorzenia egzekucji (art. 924 § 2 K.p.c.).
oprac. : Andrzej Janowski / Gazeta Podatkowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)