Wtórny rynek nieruchomości VI 2012
2012-07-11 10:02
Średnie ceny ofertowe mieszkań VI 2011- VI 2012 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości V 2012
Mimo iż spodziewaliśmy się obniżek, to czerwcowe ceny w niektórych miastach można nazwać niespodzianką. Bardzo duży spadek odnotowujemy w Łodzi – w ciągu zaledwie jednego miesiąca o 4,5%, czyli o 170 złotych na każdym metrze kwadratowym. W ostatnich dwóch latach nie mieliśmy do czynienia z tak znaczną obniżką średnich cen w Łodzi w tak krótkim czasie.Poważny spadek ceny ofertowej, o ponad 2% nastąpił również w Gdyni, co zapewne niebawem sprawi, że ceny ofertowe zbliżą się bardziej do transakcyjnych.
W lipcu wraz z rozpoczynającym się sezonem urlopowym nastąpi dalszy spadek zainteresowania kupnem nieruchomości, a wraz z nim obniżki cen, które mogą mieć jeszcze większą skalę niż w minionych miesiącach.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań VI 2011- VI 2012
CZERWIEC - DOBRY MOMENT NA WYNAJEM
Czerwcowe koszty wynajmu przedstawiają się atrakcyjnie z punktu widzenia osób poszukujących mieszkań do wynajęcia. W czerwcu ceny ofertowe najmu są zauważalnie niższe niż w maju 2012.
W 15 polskich miastach koszt wynajmu kawalerki spadł w ciągu miesiąca o 3,3%, mieszkań 2-pokojowych o 3,3%, a mieszkań 3-pokojowych o 2,9%. Jest to zjawisko okresowe, spowodowane wakacyjnym eksodusem studentów, którzy zwalniają mieszkania wraz z końcem roku akademickiego. W związku z tym, w krótkim czasie, na rynek trafia wiele mieszkań do wynajęcia. Jest to jednak sytuacja stosunkowo krótkotrwała, ponieważ już w sierpniu, a przede wszystkim we wrześniu rozpoczną się poszukiwania zakwaterowania na kolejny rok akademicki. Niemniej jednak inne osoby zainteresowane wynajmem mogą wykorzystać czasowy spadek cen i zwiększoną podaż i znaleźć atrakcyjne mieszkanie w dobrej cenie.
fot. mat. prasowe
Średnie koszty wynajmu mieszkań
Zmiany kosztów wynajmu nie mają jednorodnego charakteru we wszystkich miastach. W ciągu ostatniego roku, w największych aglomeracjach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku czy Poznaniu średnie koszty wynajmu wzrosły. W Poznaniu średnio o 4,7%, w Warszawie i Gdańsku o ponad 5%, a w Krakowie nawet o 7,2%. W pozostałych miastach, gdzie skala migracji jest zdecydowanie mniejsza średnie koszty nieco się obniżyły. Są to obniżki rzędu 3-4% w ciągu roku.
Najdroższym miastem nadal pozostaje Warszawa, gdzie obecnie za wynajem kawalerki trzeba zapłacić ponad 1500 złotych i jest to 100 złotych więcej niż przed rokiem. W Warszawie najbardziej wzrosły koszty wynajmu mieszkań 3-pokojowych, w ciągu roku o 275 złotych. We Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku koszty wynajmu kształtują się na podobnym poziomie: kawalerka 1100-1200 złotych, mieszkanie 2-pokojowe 1400-1500, a mieszkanie 3-pokojowe za około 2 tysiące miesięcznie.
Najtańszymi miastami pozostają Toruń i Łódź, gdzie kawalerkę można wynająć za 750 złotych, a mieszkanie 3-pokojowe za koszt wynajmu kawalerki w Warszawie. Co więcej na przestrzeni dwóch ostatnich lat koszty wynajmu spadały.
fot. mat. prasowe
Porównanie średnich kosztów wynajmu mieszkań w latach 2010, 2011 i 2012
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)