eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualnościMieszkanie z rodzicami wybiera 41% Polaków

Mieszkanie z rodzicami wybiera 41% Polaków

2012-07-25 11:15

Mieszkanie z rodzicami wybiera 41% Polaków

Mieszkanie z rodzicami wybiera 41% Polaków © GoodMood Photo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Młodemu Polakowi dużo trudniej niż przeciętnemu mieszkańcowi Starego Kontynentu zdobyć się na wyprowadzkę z rodzinnego domu. Aż 2,5 mln osób w wieku 25-34 lata, czyli 41% obywateli należących do tej grupy wiekowej, nadal mieszka z rodzicami - wskazują dane Eurostatu. W Europie problem ten dotyczy 28% ludzi rozpoczynających aktywność zawodową, ale są kraje w których z rodzicami mieszka tylko kilka procent osób w wieku 25-34 lata. Zdecydowanie szybciej z rodzinnego domu wyprowadzają się kobiety.

Przeczytaj także: Samodzielność finansowa przychodzi coraz później

fot. GoodMood Photo - Fotolia.com

Mieszkanie z rodzicami wybiera 41% Polaków

W Polsce z rodzicami mieszka aż 2570 tys. osób w wieku od 25 do 34 lat. Taka sytuacja mieszkaniowa dotyczy więc 40,7% osób w badanej grupie wiekowej

Wyprowadzka od rodziców to symboliczny moment wejścia w dorosłe życie. W Europie przed taką decyzją stoją teoretycznie ponad 53 miliony osób, czyli prawie połowa mieszkańców w wieku od 18 do 34 lat. W gronie tym sporą grupę stanowią studenci, którzy zawyżają statystyki. Gdyby wykluczyć ich z badania, a więc wziąć pod uwagę osoby w wieku od 25 do 34 lat, to osób mieszkających z rodzicami w Europie byłoby prawie 19 milionów, czyli 27,5%. W metodologii przyjętej przez Eurostat, za osoby, które wyprowadziły się z domu rodzinnego, uznaje się takie, które w sposób trwały zamieszkują samodzielnie. Może to być zarówno mieszkanie wynajmowane, jak i posiadane na własność (osoby stacjonujące w koszarach czy mieszkające w akademikach są w statystykach europejskiego urzędu pomijane).

Najtrudniej usamodzielnić się w nowej Unii

Zgodnie z danymi Eurostatu, najgorsza sytuacja jest w biedniejszych krajach nowej Unii. Z rodzicami mieszka tam 40,8% osób w wieku 25 – 34 lat. Dla porównania w „piętnastce” jest to tylko 23,6%. W najlepszej sytuacji są osoby, które chcą usamodzielnić się w Danii, Szwecji, Norwegii czy Finlandii. Tam mniej niż 5% osób w wieku 25 – 34 lat mieszka z rodzicami. Rekord padł w najmniejszym z krajów nordyckich, gdzie z rodzicami mieszka zaledwie 8,6 tys. osób (1,3%) w badanej grupie wiekowej. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w Danii mieszkanie z rodzicami jest podyktowane wyborem, a nie koniecznością.

Zgoła odmienna sytuacja ma miejsce w Chorwacji. W kraju tym 65,4% osób w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dotyczy to aż 406 tys. osób. W tym wypadku tylko częściowo można tłumaczyć taki stan tradycją czy przyzwyczajeniami. W większej mierze jest to kwestia wysokiej ceny jaką trzeba zapłacić za usamodzielnienie się. Do krajów, w których ponad połowa osób dorosłych mieszka z rodzicami można zaliczyć też: Grecję, Słowację, Maltę i Bułgarię.

fot. mat. prasowe

Dorośli mieszkający z rodzicami w poszczególnych krajach

W Chorwacji 65,4% osób w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami


Polska o krok powyżej średniej, ale potrzebna pomoc państwa

W Polsce z rodzicami mieszka aż 2570 tys. osób w wieku od 25 do 34 lat. Taka sytuacja mieszkaniowa dotyczy więc 40,7% osób w badanej grupie wiekowej. Nikłym pocieszeniem może być fakt, że wynik ten jest odrobinę lepszy niż średnia dla krajów nowej Unii. Trudna sytuacja ludzi młodych na rodzimym rynku nieruchomości jest też argumentem przemawiającym za tym, aby Państwo systemowo wspierało dążenia ludności do uzyskania dachu nad głową. Na rynku nie jest to łatwe. Zgodnie z szacunkami Home Broker singiel, który chciałby w dużym mieście wynająć kawalerkę musiałby na ten cel przeznaczyć prawie połowę dochodu. Jeszcze gorsza sytuacja może mieć miejsce w przypadku chęci zakupu nieruchomości. Biorąc pod uwagę statystyki GUS można dojść do wniosku, że przynajmniej 25% Polaków nie stać na zakup mieszkania. W przypadku osób młodych sytuacja może być jeszcze gorsza, ponieważ relatywnie mniej zarabiają. Jak wynika z badania poziomu wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2011 roku osoby w wieku 26 – 30 lat zarabiają przeciętnie 3,3 tys. (kobiety) lub 4 tys. zł (mężczyźni) miesięcznie. Dla porównania w wieku 36 – 40 lat jest to odpowiednio 4,1 i 5,5 tys. zł miesięcznie.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Ceny mieszkań VI 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: