Poszukiwany metraż mieszkania VII 2012
2012-08-28 12:43
Wielkość mieszkań oddawanych do użytkowania © fot. mat. prasowe
W wyniku kryzysu przeciętne mieszkanie budowane przez dewelopera "zmalało" o 4,5 metra. Osoby fizyczne natomiast budują domy o 6,1 metrów mniejsze - wynika z danych GUS.
Przeczytaj także: Poszukiwany metraż mieszkania IV 2012
Od prawie dwóch lat osoby fizyczne budują coraz mniejsze domy. W przypadku deweloperów z takim trendem mamy do czynienia od trzech i pół roku (od stycznia 2009 roku). Przeciętne nowe mieszkanie oddane do użytkowania przez dewelopera miało w lipcu 65,7 m kw. powierzchni. W przypadku spółdzielni przeciętna nieruchomość była mniejsza (58 m kw.), a inwestorzy indywidualni (osoby fizyczne) jak zwykle oddawali do użytkowania największe domy i mieszkania (przeciętnie 138,1 m kw.).Trzeba jednak w tym kontekście pamiętać, że deweloperzy budują nie tylko mieszkania tanie z segmentu popularnego, co jest charakterystyczne dla spółdzielni, ale także budynki o podwyższonym standardzie i apartamentowce. Te mogą zawyżać przeciętną powierzchnię mieszkań oddawanych do użytkowania. Inwestorzy indywidualni natomiast najczęściej budują domy, których powierzchnia jest w oczywisty sposób większa niż w przypadku mieszkań.
Home Broker cyklicznie monitoruje dane GUS na temat liczby i wielkości mieszkań oddawanych do użytkowania. Choć dane te w ujęciu miesięcznym charakteryzuje duża zmienność, to w dłuższym terminie pokazują, jak deweloperzy dostosowują wielkość nowych lokali do zgłaszanego przez nabywców popytu. Pomimo faktu, że efekty kryzysu finansowego są widoczne już od prawie 4 lat, deweloperzy wciąż budują mieszkania za duże względem zgłaszanego popytu, aczkolwiek sytuacja w tym względzie poprawia się. Statystyczny nabywca chciałby bowiem kupić obecnie lokal o powierzchni niewiele ponad 50 m kw. – wynika z badań Home Broker o preferencjach potencjalnych kupujących. Home Broker bada pożądaną wielkość mieszkania bez rozróżnienia na rynek pierwotny i wtórny. W przypadku tego drugiego oczekiwaną wielkość mieszkania może zaniżać popyt generowany przez osoby szukające lokalu w bloku z wielkiej płyty.
fot. mat. prasowe
Wielkość mieszkań oddawanych do użytkowania
„Deweloperskie” kurczą się od 42 miesięcy
Trzeba jednak zauważyć, że dane prezentowane przez GUS charakteryzuje na tyle duża zmienność, że obserwowanie trendów i zależności jest możliwe dopiero na podstawie danych uśrednionych dla dłuższego okresu. Można to zrobić analizując średnie kroczące dla okresów dwunastomiesięcznych. Zastosowanie tej miary pozwala zniwelować odczyty przypadkowe i likwiduje zaburzenia wyników będące rezultatem sezonowości.
Przeczytaj także:
Poszukiwany metraż mieszkania X 2012
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)