Co czeka polskie budownictwo inżynieryjne?
2012-09-04 09:41
Struktura produkcji budowlano–montażowej wg rodzajów obiektów budowlanych © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek budowlany w Polsce w 2022 r. wzrośnie o 2%
W pierwszych miesiącach 2012 roku aktualna była kontynuacja obecnego od kilku lat trendu dominacji budownictwa inżynieryjnego. Jego udział w produkcji budowlano-montażowej wynosił 47,2%. Jednak porównując strukturę produkcji budowlanej do analogicznego okresu roku poprzedniego można zauważyć, iż udział budownictwa inżynieryjnego zmniejszył się o 2,5 pkt. proc. natomiast udziały budownictwa niemieszkalnego i mieszkalnego zwiększyły się odpowiednio o 1 i 1,5 pkt. proc.fot. mat. prasowe
Struktura produkcji budowlano–montażowej wg rodzajów obiektów budowlanych
Infrastruktura transportu nadal stanowiła łącznie 32,1% ogółu produkcji budowlano-montażowej. Był to więc znaczący udział w całej strukturze. Jednak wiadomo, że rozwój infrastruktury drogowej związany z dotacjami unijnymi ulegnie zahamowaniu. Obecnie 38% środków unijnych przekazywanych Polsce jest przeznaczana na transport. W nowej perspektywie budżetowej 2014 - 2020 podział pieniędzy przewiduje zmniejszenie środków na inwestycje drogowe. Jaki los czeka budownictwo inżynieryjne po zrealizowaniu inwestycji istotnie przyspieszonych poprzez organizację mistrzostw EURO 2012?
Mimo przewidywanego spadku udziałów budownictwa drogowego w całej strukturze, analitycy ASM prognozują, że na koniec 2012 roku obiekty inżynieryjne nadal będą najczęściej realizowanymi inwestycjami (57,5). Ma to między innymi związek z opóźnieniami w budowie dróg, które miały być oddane przed EURO 2012.
fot. mat. prasowe
Prognoza struktury produkcji budowlano – montażowej wg rodzajów obiektów budowlanych
Z pewnością dalsze losy budownictwa inżynieryjnego zależne są od wprowadzenia w życie nowych programów wsparcia sektora budowlanego. Od kilku lat zauważalne jest ożywienie w branżach proponujących energooszczędne rozwiązania dla budownictwa a regulacje prawne wręcz zmuszają inwestorów do stosowania takich materiałów i urządzeń, które zapewniają optymalne wykorzystanie energii. Spodziewany jest duży wzrost funduszy przeznaczonych na gospodarkę niskoemisyjną, odnawialne źródła energii i ocieplanie budynków. Budownictwo pasywne znajdzie się w wiodącym nurcie. Istnieje szansa na to, że inwestycje energetyczne w pewnym stopniu wypełnią lukę po kontraktach drogowych. Jednakże należy pamiętać, iż w branży tej nie dojdzie do takiej koncentracji realizowanych projektów jak miało to miejsce w przypadku inwestycji drogowych. Projekty energetyczne będą bardziej rozłożone w czasie. Premiowane będą przedsięwzięcia innowacyjne, w związku z kolejnym europejskim programem „Horizon 2020 - the Framework Programme for Research and Innovation", który rozpocznie się 1 stycznia 2014 i na finansowanie badań oraz innowacji zakłada budżet w wysokości 80 mld EUR. Zrównoważony rozwój transportu i mobilności oraz popularyzacja zagadnień związanych z energią odnawialną zostały przewidziane w Priorytecie 3 programu.
Marcin Gołębiowski,
Pełną, odpłatną wersję raportu można zamówić tu:
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)