Piętro a cena mieszkania
2012-09-05 12:30
Podaż ofert sprzedaży mieszkań wg pięter © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zakup mieszkania na parterze ciągle niepopularny
Jak wynika z analizy portalu domy.pl blisko 1/5 mieszkań wystawionych obecnie do sprzedaży, to lokale znajdujące się na parterze. Te charakteryzujące się niezbyt atrakcyjnym widokiem z okna, ograniczonym dopływem naturalnego światła oraz zwiększonym ryzykiem włamań, należą do najmniej pożądanych przez klientów. I niewiele zmienia fakt, że ceny takich mieszkań są średnio o 10-15% niższe od tych położonych wyżej - zakupem mieszkania na parterze zainteresowany jest zaledwie co setny klient.Aż 2/3 oferowanych do sprzedaży mieszkań położonych jest na pierwszym, drugim, trzecim lub czwartym piętrze. Ten wynik jednak nie zaskakuje; z obliczeń portalu domy.pl wynika, że blisko 70% budynków mieszkalnych w Polsce, w których znajdują się oferowane do sprzedaży lokale, liczy maksymalnie 4 piętra wysokości.
Mieszkania na piętrach od 1. do 4. należą do najbardziej typowych w Polsce. Ich ceny są najbliższe średniej obliczanej dla poszczególnych miast. Zauważalne odstępstwo stanowią jedynie mieszkania położone na 4 piętrze w budynkach bez windy; te, ze względu na to, że wymagają od mieszkańców częstego pokonywania wielu stopni schodów, są, podobnie jak mieszkania na parterze, o kilka do kilkunastu procent tańsze od mieszkań położonych na piętrach 1-3.
Blisko 14% mieszkań, które czekają na nabywców, to lokale znajdujące się na piętrach od 5. do 10. Ich ceny są średnio o ok. 3-10% niższe od tych, za które oferowane są mieszkania na piętrach 1-3. Jednak powodem tej różnicy jest nie tyle wysokość, ile fakt, że większość budynków liczących pow. 5 pięter to bloki zbudowane z wielkiej płyty lub w technologii „rama H”, a mieszkania w nich są wyceniane niżej od tych w niewielkich blokach zbudowanych metodą tradycyjną – z cegły.
Tylko 3 na każde 200 mieszkań w ofercie portalu domy.pl to lokale położone powyżej 10. piętra. Zdecydowana większość z nich to oferty ze średnich i dużych miast. W małych miejscowościach tak wysokie budynki występują bardzo sporadycznie. Ich wznoszenie w takich lokalizacjach nie miało i nadal nie ma uzasadnienia ekonomicznego.
fot. mat. prasowe
Podaż ofert sprzedaży mieszkań wg pięter
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)