Dopłata na dom ekologiczny
2012-09-10 11:02
Dom ekologiczny © ponsulak - Fotolia.com
Coraz częściej wybieramy zdrowy tryb życia, a tym samym chcemy mieszkać w otoczeniu, które będzie przyjazne środowisku. Wiąże się to m.in. ze wznoszeniem proekologicznych domów i mieszkań. Mimo, że ich budowa jest stosunkowo droga, to niskie koszty utrzymania przekonują coraz więcej osób do takich inwestycji. Co ważne, już teraz można ubiegać się o dopłaty do nich, więc warto sprawdzić jakie są warunki przyznawania dofinansowań.
Przeczytaj także: Budownictwo ekologiczne coraz popularniejsze
Ekologiczne budowle są tanie w utrzymaniuDom proekologiczny to nieruchomość przyjazna środowisku, której utrzymanie powinno minimalizować koszty oraz przede wszystkim niekorzystny wpływ na otoczenie. Jedną z najistotniejszych cech takiego domu jest jego energooszczędność. Takie budynki cechują się więc bardzo niskim zużyciem energii, wysoką izolacyjnością cieplną, a także zastosowaniem np. wentylacji mechanicznej, która zapewnia odzyskiwanie ciepła „uciekającego” z domu. Ponadto ekologiczne budowle pozwalają na odzyskiwaniu energii z otoczenia – m.in. słonecznej dzięki wykorzystaniu kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych.
Budowa domów energooszczędnych i proekologicznych cieszy się zasłużoną popularnością na Zachodzie Europy już od dekad. W Polsce rozpoczęcie budowy takiego domu to cały czas nowość, jednak opcja jej realizacji jest coraz częściej brana pod uwagę przez przyszłych właścicieli. Dzieje się tak, ponieważ wielu inwestorów przekonuje fakt późniejszych i znacznych oszczędności związanych z utrzymaniem ekologicznego budynku.
- Tego rodzaju budowa jest średnio o 20 procent droższa niż w przypadku tradycyjnych domów jednorodzinnych. Jednak koszty zainwestowane w specjalne materiały i technologie przeznaczone do budowy domu energooszczędnego w ciągu kilku lat mogą się zwrócić. Można to zaobserwować przede wszystkim w wydatkach związanych z ogrzewaniem. Dom energooszczędny nie tylko lepiej niż standardowy utrzymuje ciepło, a ponadto korzysta z tańszych form pozyskiwania energii - tłumaczy Bartosz Turek, Home Broker i Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) Przykładowo w domach pasywnych, w których nie stosuje się tradycyjnego systemu grzewczego, zapotrzebowanie na energię jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm. - Przy obecnych cenach ogrzewania oszczędności w dłuższym okresie czasu zrekompensują więc stosunkowo drogą budowę nieruchomości. – dodaje ekspert Home Broker i ZFDF.
fot. ponsulak - Fotolia.com
Dom ekologiczny
Według wytycznych Unii Europejskiej do 2020 roku wszystkie budynki w Polsce mają być przystosowane do bardzo niskiego zużycia energii, zbliżonego do domów pasywnych. Wymaga to rozwiązań, które dążą do ograniczenia strat ciepła i oszczędzania energii. Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu takich ekologicznych rozwiązań w budynku mieszkalnym, warto poszukać możliwości wsparcia finansowego dla inwestycji.
- W przypadku kredytowania nieruchomości, w których zastosowano technologie umożliwiające efektywne wykorzystanie energii zużywanej na ogrzewanie, kredytobiorcy mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu hipotecznego oferowanego przez Bank Ochrony Środowiska. W odniesieniu do nieruchomości posiadających odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, instalację odzysku ciepła z wykorzystaniem rekuperatorów) lub posiadających status budynku niskoenergochłonnego lub pasywnego bank daje możliwość uzyskania niższej w stosunku do oferty standardowej marży kredytu. Obniżki wynoszą od 0,1-0,5 punktu procentowego, w zależności od kwoty kredytu, wartości wskaźnika LTV oraz rodzaju zastosowanej technologii – mówi Łukasz Kosiński, ekspert Credit House Polska i ZFDF.
Przeczytaj także:
Inwestycje ekologiczne = niższe rachunki
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
inwestycje ekologiczne, domy ekologiczne, domy pasywne, budownictwo energooszczędne, oszczędzanie energii
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)